Klub Malucha w GOG w Czarnożyłach realizuje projekt „Para buch! Książka w ruch”

Klub Malucha w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach od 10 października 2019 roku organizuje cykl zajęć dla najmłodszych. Zajęcia odbywają się w ramach  projektu „Para buch! Książka w ruch!”. Do tej pory odbyło się sześć spotkań. „Para-buch! Książka w ruch!” to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.

Podczas pierwszego spotkania, 10 października, dzieci poznały tajemnice ludzkiego ucha i zasady powstawania dźwięku.  Pomógł im w tym album „Gabinet anatomii” oraz magiczne soczewki. Dzieci poznały źródła dźwięku oraz nazwy przedmiotów wydających dźwięki. Efektem był ulepiony z plasteliny model ludzkiego ucha i możliwość  naśladowania różnych dźwięków.

Drugie spotkanie odbyło się 17 października. Dzieci poznały wolontariuszkę Annę i jej pupila –  jaszczurkę agamę brodatą.  Wolontariuszka opowiadała o pielęgnacji i przyzwyczajeniach  gatunku jaszczurek, do którego należy agama brodata. Maluchy mogły jaszczurkę nakarmić, pogłaskać oraz zrobić sobie z nią zdjęcie. W części teoretycznej spotkania poznały jeszcze innych przedstawicieli gadów: krokodyla, węża oraz żółwia. Na zakończenie zajęć , z kartki papieru, bibuły i kleju, dzieci stworzyły równie sympatyczną jaszczurkę.

Podczas trzeciego spotkania, 14 listopada, dzieci poznały tajniki jedzenia.  Kolorowały owoce i warzywa, losowały przykładowe posiłki i bezbłędnie odpowiadały które z nich są zdrowe, a których się nie zaleca w codziennej diecie.

W międzyczasie  maluchy poznały słowo witaminy  i dowiedziały się czym jest piramida żywieniowa. W trakcie zajęć wykonały kilka ćwiczeń, by nie zapominać o codziennej aktywności fizycznej  i stworzyły, zgodnie z modelem piramidy żywieniowej, własny posiłek.  W efekcie powstały kolorowe kanapki, które na zakończenie zjadły ze smakiem.

Na spotkaniu w dniu 28 listopada dzieci poszerzyły swoją wiedzę o kolorach. Pomogły im w tym książki „Kolory” z wierszykami Wandy Chotomskiej i „Pierwsze słowa. Kolory. Akademia mądrego malucha”. Wykonywały także zadania rozwijające motorykę małą czyli ogólną sprawność fizyczną i ruchową człowieka ( losowo przyklejały i łączyły na kartce parzyste kolory figur geometrycznych, nawlekały makaron na wykałaczki, przy pomocy słomek dmuchały w piórka i patrzyły jak unoszą się w górę).

Kolejne, piąte spotkanie Klubu Malucha odbyło się 12 grudnia. Dzieci poznały kolejną wolontariuszkę –  uczennicę klasy V PSP Czarnożyły Michalinę. Michalina na zajęcia przyniosła klatkę z dwoma papugami. Tematem spotkania były papugi. Dzieci dowiedziały się skąd papugi pochodzą i jak wyglądają. Obejrzały też kilka ciekawych filmów – relacji innych właścicieli  pierzastych przyjaciół. Dzieci rozładowywały też swoją energię, udając w zabawie ruchowej papugi. Wolontariuszka Michalina zdradziła dzieciom dlaczego w klatce ma dwie papużki, co jedzą, jak wygląda opieka nad nimi i jakie mają przyzwyczajania. Maluchy mogły nie tylko patrzyć na papugi, ale także je pogłaskać.

Tematem szóstego spotkania, które odbyło się 9 stycznia, były drzewa. Pomocną była bogato ilustrowana książka Wydawnictwa Dwie Siostry pt. „Drzewa” autorstwa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Dzięki tej publikacji dzieci poznały podstawową budowę drzewa, kształt liści, kilka faktów przyrodniczych oraz historycznych dotyczących drzew, wykonały też pracę plastyczną i eksperyment.

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Para buch! Książka w ruch!” w  Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach odbędzie się 23 stycznia.

         

       

      

      

fot. GOK w Czarnożyłach