W poniedziałek 17 grudnia na deskach Kino – Teatru „Syrena” w Wieluniu wystąpił Imperial Lviv Ballet z przepięknym widowiskiem, utanecznionym poematem symfonicznym „Jezioro Łabędzie”. Muzykę do baletu została napisana przez Piotra Czajkowskiego na zamówienie Moskiewskiego Teatru Wielkiego w latach 1875 – 1876. Libretto napisali: dramaturg Władimir Biegiczew i baletmistrz Wasilij Gelcer. Prapremiera baletu w choreografii Wentzela Reissingera odbyła się 20 lutego 1877 r. w Moskwie (4 III) w Teatrze Bolszoj. Uchodziła za nieudaną. Sukces baletu odnotowano dopiero 15 I 1895 r. w premierze petersburskiej przy zmienionym libretcie (Modest Czajkowski) i w nowej redakcji muzycznej Riccarda Drigo oraz w choreografii Mariusza Petipy (akt I, III) i Lwa Iwanowa (akt II, IV)
Muzyka Piotra Czajkowskiego i libretto urzekły wtedy widza i urzekają do dziś swoją baśniowością i wplecioną w nią historią miłosną, pięknem i subtelnością melodyki. Historia miłosna tego niezwykłego baletu, nasycona jest subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Przekazuje prawdy uniwersalne o potędze miłości, o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie i bólu, a wszystko to w baśniowej krainie tańca i muzyki, gdzie żyją dziewczęta zaklęte w łabędzie, gdzie rządzi Zły Duch, a uczucia przekraczają granice życia i śmierci.
„ Jezioro Łabędzie” to fenomen w historii baletu, wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący każdą publiczność. To najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. W Polsce wystawiony po raz pierwszy 30 XII 1900 r. w wersji petersburskiej i w choreografii Raffaela Grassiego.
„Jezioro Łabędzie” wytańczone przez artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej dla mieszkańców Wielunia to wydarzenie kulturalne roku 2018 za które dziękujemy organizatorom.
Zdjęcia – Ewa Misiak – Kocham Wieluń