We wtorek 24 września na „Scenie pod morwą” na terenach zielonych PMDKiS odbył się jesienny piknik historyczno – patriotyczny z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Piknik poprowadziła p. Zofia Szpikowska – wicedyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.
Patriotyczne popołudnie rozpoczął pięknie odtańczony polonez, do którego zaprosiła p. Grażyna Kaczmarek – instruktorka tańca w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu. Oprócz poloneza na scenie i przed sceną zaprezentowano kilka tańców współczesnych i rozegrano kilka konkurencji sportowych.
W innych zakamarkach piknikowego placu odbywało się jesienne malowanie twarzy, malowanie patriotycznych akcentów na specjalnie przygotowanej planszy oraz degustacja pysznej grochówki i jesiennego specjału – ziemniaka w mundurku z kawałkiem masła i twarogiem.
Wspólnie z podopiecznymi Powiatowego i Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu bawili się podopieczni Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którzy przyjechali z p. Agnieszką Jakacką – Jaworską – kierownikiem klubu i instruktorką oraz komandosi, którzy zaprezentowali uczestnikom zabawy strój spadochroniarza, strzelanie z karabinu …
W międzyczasie dzieci rozwiązywały testy o Powstaniu Warszawskim i zdobywały punkty na tytuł komandosa – człowieka wyszkolonego do zadań specjalnych.
Jak powiedziała p. Agnieszka, Klub Jednostki Wojskowej Komandosów poprzez pracę artystyczną i wychowawczą z dziećmi i młodzieżą popularyzuje i upowszechnia problematykę patriotyczną i wojskową.
Stąd w jego dorobku takie widowiska jak ”Dzieci Ireny”, „List”, ten ostatni zaprezentowany na „Scenie pod morwą” w Wieluniu. W spektaklu – młodzi aktorzy – poprzez taniec, śpiew, ruch sceniczny i teatr ukazali dramatyczne sceny z czasów Powstania Warszawskiego, w którym dzieci ginęły tak samo jak dorośli powstańcy. Sugestywnie zagrane sceny oraz towarzyszące im piosenki pozostaną w pamięci małych i dorosłych widzów.
W pamięci pozostaną też słowa piosenki „Nie obiecuj mi” z musicalu „Piloci” zaśpiewane przez Aleksandrę Płatek- podopieczną p. Zofii Szpikowskiej.