Inauguracja Roku Akademickiego w Uniwersytecie III Wieku w Wieluniu

Inauguracja  XV jubileuszowego roku działalności Uniwersytetu odbyła się w Kino – Teatrze „Syrena”. Uroczystego otwarcia nowego Roku Akademickiego 2020/2021 dokonali Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i Dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury Elżbieta Kalińska.  Gościem inauguracji był Krzysztof Dudek, Dyrektor Teatru Nowego w Łodzi. On też wygłosił wykład inauguracyjny Prawda a prawda w kulturze.

Powiedział on m.in.:

Kultura jest bardzo ważna. Bez kultury nie ma człowieczeństwa. Dzięki kulturze przetrwał Homo Sapiens. Kultura była przed rolnictwem i hodowlą, ona stworzyła człowieka.  Na potwierdzenie przytoczył słowa Olgi Tokarczuk: – kultura to zbiorowy super mózg mogący przechować informację o człowieku, kultura łączy mózgi w jeden wielki organizm.

W dalszej części wykładu profesor Krzysztof Dudek mówił o manipulacji kulturą. Tu przywołanie sztuki Amadeusz i filmu o tym samym tytule (stworzenie fałszywych portretów dwóch artystów doby baroku – Salieriego i Mozarta); o wykorzystywaniu kultury do celów politycznych, tu przywołane filmy Walkiria (2008 reż. Bryan Singer z akcją umieszczoną w 1944 roku – fałszywy wizerunek przywódcy zamachu na Hitlera), Pancernik Potiomkin (1925 reż. Siergiej Einstein), Aleksander Newski (1938 reż. Siergiej Einstein) – filmy grające na emocjach Niemców i Rosjan oraz książka Protokoły Mędrców Syjonu z 1919 roku – carska antysemicka fałszywka opisująca rzekome plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji, książka, która wywołała pogromy żydowskie w Rosji i Niemczech.

Kultura w zależności od tego, jakimi narzędziami się posłuży, może pogrążyć prawdę (przykładem film Agnieszki Holland Obywatel Jones z 2019 roku mówiący o Wielkim Głodzie na Ukrainie, który chce przybliżyć światu mało znany walijski dziennikarz Areth Jones i w co nikt nie wierzy, bo bardziej przemawiały reportaże z Rosji pisane przez uznanego publicystę Durantego, będącego na usługach władz radzieckich). Agnieszka Holland powiedziała o swoim filmie: „Chcę by mój film wywołał refleksję nad tym, czym dzisiaj są media i jak można łatwo manipulować prawdą”.

Każdą, nawet największą podłość można przykryć filmem, książką. Uczmy się wyłapywać prawdę, sięgajmy do źródeł, jeżeli to, co nam serwują twórcy kultury nie wydaje nam się wiarygodne.

Prawda o Wielkim Głodzie , tak naprawdę, przebiła się do świata dopiero w 2018 roku, kiedy Ukraina uzyskała niepodległość. Światu bardziej bliski był obraz Rosji przedstawiony w filmie „Kołchoz „Zorza”

Jak bardzo ludzie potrafią być  zmanipulowani , widać to dzisiaj, kiedy wszędzie jest Internet i media społecznościowe, gdzie można zobaczyć, chociażby czytając komentarze, pod wywołującymi duże emocje postami. Czytają  je podatne na manipulacje ofiary nieświadome bezwzględności manipulującego podstępnie wykorzystującego  jego słabość .

Wykład Krzysztofa Dudka, podczas inauguracji roku akademickiego, zachęcił do sięgania do źródeł informacji, do ćwiczenia krytycznego myślenia , by  skuteczniej rozpoznawać nieprawdę i nie godzić się na manipulację.