III edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej „Strofy dla Niepodległej”

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną, formuła konkursu została nieco zmieniona.

Uczniowie mieli za zadania nagrać filmik z recytacją własną poezji lub fragmentu prozy patriotycznej i przesłać drogą elektroniczną do organizatora. Natomiast jury w składzie: Marlena Włodarczyk – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Maria Szymańska – Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu, Aleksandra Lach – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, obradowało w reżimie sanitarnym.

Od trzech lat organizatorami konkursu są: Biblioteka Pedagogiczna w Wieluniu, I LO im. Tadeusza Kościuszki oraz II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Instytucje te ufundowały również nagrody dla zwycięzców i drobne podarunki dla wszystkich uczestników.

Celem konkursu było poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej pisarzy i poetów polskich, rozwijanie zainteresowań literackich młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych.

Tym razem jury przyznało dwie pierwsze nagrody oraz wyróżnienia.

I miejsca:
Maria Szymańska – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu – „Elegia…o (chłopcu polskim)” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
Marta Sztuka – II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka – „Orlątko” Artura Oppmana.

Wyróżnienia:
Aleksandra Kucia – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu – „Alarm” Antoniego Słonimskiego,
Julia Krawczyk – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu -„Czarna sukienka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego,
Karolina Kiedos – II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka -„Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Bardzo dziękujemy młodzieży za udział w konkursie, w tak trudnych dla nas wszystkich czasach. Zapraszamy za rok!

              

źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Wieluniu