II wieluńska edycja ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZTAM, JAK CZYTAM”

7 czerwca na skwerze przed Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wieluniu odbyła się II wieluńska edycja ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. W  wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie  wszystkich wieluńskich szkół podstawowych i średnich.

Celem akcji było przede wszystkim budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka kojarzyła się młodym ludziom nie z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, z rozrywką. Uczestnicy spotkania mieli okazję poczytać w gronie koleżanek i kolegów w niecodziennych okolicznościach. Akcja zachęcała  do sięgnięcia po książkę zwłaszcza tych młodych ludzi, którzy jeszcze nie odkryli radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek.

Podczas tegorocznej edycji chcieliśmy w sposób szczególny uwrażliwić dzieci i młodzież na piękno polskiej liryki. Wspólnie wybraliśmy się w literacką, liryczną podróż za sprawą wierszy znakomitych polskich poetów: Aleksandra Fredry, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Jana Kochanowskiego, Jana Lechonia,  Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej. Ewy Stadtmuller.

Podczas spotkania na skwerze przed biblioteką wiersze czytali: Maciej Majchrowski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, Bianka Pasztaleniec – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka W Wieluniu, Kacper Kornatowski uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, Marta Maj – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu, Zuzanna Mikołajczyk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu, Wiktor Majchrowski – uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu, Julita Uzarczyk – uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, Wiktoria Szczepańska – uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, Julita Spodymek uczennica Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.

Spotkanie muzycznie uświetniła Aleksandra Płatek – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu oraz Maja  Witowskia i Weroniki Bartczak z II liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu. W drugiej części spotkania młodzież i dzieci czytali fragmenty swoich ulubionych książek.  Wydarzenie zakończyło wspólne  zdjęcie.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli II wieluńską edycję ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak
czytam.”

   

  

   

   

   

   

   

   

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu