Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego 22 września 2024 roku zaprosiła mieszkańców na II. edycję rajdu rowerowego „Drugim śladem po Gminie Wieluń”. Wydarzenie, wsparte finansowo przez Gminę Wieluń w ramach programu grantowego zgodnie z umową o realizację zadania publicznego w 2024 r. w obszarze „Turystyka i Krajoznawstwo”, zgromadziło na starcie 45 uczestników, gotowych do wspólnej, sportowej przygody. Ubiegłoroczny sukces rajdu „Jednym Śladem po Gminie Wieluń” zmotywował organizatorów do kontynuacji inicjatywy.
Po sukcesie ubiegłorocznego rajdu „Jednym śladem po Gminie Wieluń”, postanowiliśmy dokończyć dzieła i objechać na dwóch kołkach pozostałe sołectwa naszej gminy – tym razem te położone w północno-wschodniej jej części.
Po dokonaniu formalności, pobraniu prowiantu i kamizelek rajd otworzył Prezes Zarządu Fundacji – Tomasz Dawidziak, przybliżając ideę i program samego wydarzenia, ale również opowiadając uczestnikom o bieżących i całorocznych działaniach, jakimi zajmuje się nasza instytucja.
– relacjonują na swojej stronie członkowie Fundacji
Pierwszym punktem programu, oddalonym o kilka kilometrów od miejsca startu, był Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych – Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Masłowicach.
Tam na rowerzystów czekała wyjątkowa niespodzianka. Przyjęci przez kierownika ośrodka, pana Jana Janika, mieli okazję poznać specyfikę pracy tej instytucji, która odgrywa kluczową rolę w badaniach nad roślinami uprawnymi w regionie.
Kolejnym przystankiem było malownicze sołectwo Jodłowiec, gdzie mieszkańców i uczestników rajdu powitał sołtys Adrian Garbiec-Ogórek. Po wizycie w Jodłowcu, trasa rajdu stała się bardziej wymagająca.
Rowerzyści musieli zmierzyć się z odcinkiem prowadzącym wzdłuż lokalnych lasów, co wymagało nieco więcej wysiłku, ale także zapewniało kontakt z dziką przyrodą. Docelowym punktem tego etapu był malowniczy punkt widokowy w Olewinie gdzie rowerzyści zostali przyjęci w niezwykle gościnne progi Stacji przez jej kierownika – pana Jana Janika, który opowiedział o pracy ośrodka, a także zabrał chętnych na obchód po części uprawowej gospodarstwa połączonej z degustacją świeżych owoców.
Kolejno grupa skierowała się w kierunku Jodłowca, gdzie gospodarz sołectwa pan Adrian Garbiec-Ogórek przyjął uczestników w pięknie przyozdobionym lokalnymi krajobrazami Domu Ludowym, a także przybliżył historię i ciekawostki związane z okolicami tej części gminy.
W dalszej części wytyczonej trasy rowerzyści mieli do pokonania wymagający teren biegnący wzdłuż pobliskich lasów, aby dojechać na punkt widokowy w Olewinie.
Tutaj w rolę przewodnika wcielił się prezes Tomasz Dawidziak, który opowiedział o niedoszłym niestety do skutku projekcie postawienia w tym miejscu 17-metrowej wieży widokowej, a także pobliskim kamieniołomie piaskowca żelazistego zwanym „Kamieniołomem Kowalskiego”.
Pozostała już tylko ostatnia prosta do Widoradza, gdzie na finał rajdu uczestnicy zajechali do restauracji „Weranda nad stawem” i mogli posilić się po trudach trasy. Dodatkowo na finiszu 11 najmłodszych uczestników zostało obdarowanych upominkami.
– dodają członkowie Fundacji
Rajd „Drugim śladem po Gminie Wieluń” nie tylko promował aktywność fizyczną, ale także był doskonałą okazją do wspólnego odkrywania lokalnych zasobów przyrody i kultury.
Dzięki współpracy z Gminą Wieluń oraz zaangażowaniu lokalnych liderów, wydarzenie okazało się nie tylko sportowym wyzwaniem, ale także wartościowym spotkaniem edukacyjno-towarzyskim.
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
fot. Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego