II edycja konkursu „Wieluńskie smaki 2023″ odbyła się 27 marca.
Tematem przewodnim szkolnego konkursu kulinarnego dla uczniów klas I i II w Warsztatach Gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, w którym rywalizowało 14 drużyn, były „Smaki Lasu”. Jury przewodniczył Karol Okrasa.
Uczestnicy w dwuosobowych zespołach, pod okiem i ze wskazówkami jurorów – najlepszych w Polsce szefów kuchni, przygotowywali wymyślne potrawy, w tym dania główne i desery z wykorzystaniem „owoców lasu”. Zawody odbywały się w duchu fair play.
Ciężko tym młodym ludziom wytłumaczyć , że praca fizyczna po kilkanaście godzin dziennie może być przyjemna, może dawać świetne owoce samospełnienia. Wydaje mi się, że obecność ludzi tutaj, tych, którzy w tym świecie coś znaczą, mówię o panu staroście, to ważna persona w tych okolicach, jest tego najlepszym dowodem, że warto. To jest pierwszy dowód, że warto.
Drugi dowód, że warto, to też zwracam się do młodzieży, to jest taki, że jest to druga edycja konkursu, który na początku wydawał się pomysłem karkołomnym, koleżanka Magdalena (Kabała – dop. red.) to może jasno zaświadczyć, że tak też było. Pamiętam jak rozmawialiśmy pierwszy raz.
Te karkołomne pomysły może warto czasami przeprowadzać, może warto zmusić się przeciwko wszystkiemu i zrobić bo skoro odbywa się już druga edycja, to znaczy, że warto było zrobić pierwszą.
Wasza obecność, wasz poziom, który zaprezentowaliście nas przeświadczyło o tym, że to ma sens bo ten poziom jest znowu o krok wyższy niż w zeszłym roku i to jest poziom, którego na prawdę nie powstydziłyby się osoby, które są w czwartej klasie szkoły gastronomicznej.
– mówił podczas wydarzenia przewodniczący jury Karol Okrasa
Jury zmagania oceniało w składzie:
Karol Okrasa,
Marcin Bożek,
Artur Nijakowski,
Tomasz Buchczik,
Tomasz Tracz,
Artur Zaskórski – ProArt Centrum Szkoleniowe.
Jurorzy oceniali w pracach ich złożoność, techniki wykonania, użyte elementy i przekazanie tematu.
Sam konkurs zobligowany jest do tego, i wy startujący wiecie o tym, że ktoś musi wygrać, ktoś musi zająć drugie i trzecie miejsce, takie są zasady, a to kompletnie w zasadzie nie ma znaczenia bo tak samo jak dzisiaj zajmie ktoś pierwsze, drugie i trzecie miejsce, w przyszłym roku ta kolejność może się diametralnie odwrócić. […]
Dzisiaj usłyszeliście albo usłyszycie wiele uwag, często krytycznych. Ale my mówimy nie po to te uwagi, aby was źle oceniać, mówimy tylko po to abyście tak jak my i tak jak nas oceniają, tak jak startujący starsi od was koledzy w międzynarodowych konkursach też słyszą wiele krytycznych uwag odnośnie swoich prac od jurorów, więc oceniamy was tak samo jak inni będą was oceniać.
Mówimy wam to po to abyście mogli się rozwijać, abyście w przyszłym roku byli zupełnie innymi kucharzami, osobami. Po to są te uwagi i tak je proszę odbierajcie przez całe życie, tak jest łatwiej żeby je brać sobie głęboko do serca ale brać jednak konstruktywnie, żeby spróbować wyciągnąć wnioski.
Dzisiaj jest tak, jutro może być zupełnie inaczej jeżeli jesteście na tyle odważni aby te uwagi wziąć rzeczywiście konstruktywnie dla siebie.
– dodał przewodniczący Karol Okrasa
Koordynatorami konkursu były nauczycielki ZS nr 1 Małgorzata Pawelec i Magdalena Kabała. Film z ogłoszenia wyników konkursu „Wieluńskie smaki 2023” można zobaczyć na FB Warsztatów Gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu – tutaj.
tekst: Ewa Misiak- Kocham Wieluń,
fot. Warsztaty Gastronomiczne ZS nr 1 w Wieluniu