I Komunia Święta w Parafii św. Barbary w Wieluniu

W wyniku obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa I Komunia Święta w parafii św. Barbary w Wieluniu odbyła się dopiero w lipcu. Na prośbę rodziców, dzieci przyjęły Komunię w dwóch grupach liczących 9 i 11 dzieci.

Grupa licząca 9 dzieci przyjęła I Komunię Świętą 3 lipca, w I Piątek miesiąca, dzień poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa, natomiast grupa licząca 11 dzieci, 4 lipca, w I Sobotę miesiąca, w dniu poświęconym NMP. Dzieci do I Komunii Świętej pomagały rodzicom i księdzu proboszczowi przygotować dwie Moniki – Monika Nonckiewicz i Monika Żydoń. Pieśni ubogacających liturgię Mszy Świętej nauczył śpiewać organista Tomasz Grajnert.

Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej w dniu 3 i 4 lipca przewodniczył ks. proboszcz Jarosław Boral. W koncelebrze w I Piątek miesiąca ks. prof. Janusz Mączka z Krakowa i ks. Andrzej Kornacki, w I Sobotę miesiąca ks. prof. Janusz Mączka, ks. Andrzej Kornacki i ks. senior prałat Zygmunt Wróbel.  Muzyką i śpiewem ubogacał liturgię obydwu Mszy Świętych organista Tomasz Grajnert. Sprawowanej liturgii towarzyszyły relikwie świętej Rity i św. Jana Pawła II.

Słowo do dzieci i rodziców skierował ks. Janusz Mączka.  Dzieci usłyszały m.in.: dzięki rodzicom, którzy poprzez chrzest włączyli was do Chrystusowego Kościoła i przygotowali na pierwsze osobiste spotkanie z Chrystusem, przeżywacie dziś swoją wielką uroczystość – I Komunię Świętą. Przeżywacie ją w obecności rodziców i rodziców chrzestnych, którzy za was złożyli wyznanie wiary podczas ceremonii chrztu. Dziś sami świadomie wybraliście wiarę w Chrystusa i przyjęliście Go do swego serca. Oby przyjęty przez was Chrystus pozostał waszym przyjacielem na całe życie, byście nie zapominali o niedzielnej Eucharystii, o modlitwie i częstym korzystaniu z Komunii Świętej …

Zwracając się do rodziców i rodziców chrzestnych przypomniał o konieczności kontynuowania rodzicielskiej opieki wobec dzieci i pokazywania własnym życiem zażyłości z Chrystusem poprzez uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, codziennej modlitwie i częstym korzystaniu z sakramentów pojednania i Komunii Świętej.

Przed błogosławieństwem popłynęły słowa podziękowań. Dzieci dziękowały wszystkim, którzy pomogli im przeżyć uroczystość I Komunii Świętej. Wyrazem wdzięczności były symboliczne róże.  Same dzieci zostały obdarowane poświęconymi chlebkami.

Po błogosławieństwie przyszedł czas na wspólną fotografię, właściwie dwie fotografie wykonane w budującym się kościele i w szesnastowiecznym kościółku św. Barbary.