Gościem spotkania z cyklu „Ludzie i ich pasje” był Ireneusz Kania

21 marca 2019 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyło się 26. spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”. Gościem biblioteki, współorganizatora wydarzenia, był wybitny wielunianin, tłumacz, tybetolog i poliglota Ireneusz Kania. Znakomity eseista odwiedził Wieluń na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Wielunia oraz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej.

Sylwetkę bohatera spotkania, jego związki z Wieluniem, drogę zawodową, dorobek literacki i translatorski zaprezentowała Iwona Podeszwa –  dyrektor MiGBP w Wieluniu. Niezwykle interesującą rozmowę  z gościem, przeprowadził  dr Jarosław Petrowicz – polonista, krytyk literacki, współautor monografii biblioteki „Czytelnicze koła i kręgi”.

Przedmiotem rozmowy była bogata działalność translatorska Ireneusza Kani, jego znajomość z Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem, zainteresowanie buddyzmem i orientem, głównie Tybetem. Licznie zgromadzona publiczność  wysłuchała fragmentów tłumaczeń znakomitego gościa oraz tekstów w oryginale. Spotkanie stało się  okazją do osobistych wspomnień Ireneusza Kani o związkach z Wieluniem, mieście, w którym podejmował pierwsze próby translatorskie.

                          

Źródło: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna