Spotkanie autorskie z Michałem Ogórkiem – dziennikarzem, publicystą „Gazety Wyborczej”, felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym odbyło się w ramach projektu „Czytanie zbliża” 10 kwietnia. Poprowadziła je Iwona Podeszwa – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej. Na spotkanie z satyrykiem przybyło wielu słuchaczy.
Michał Ogórek, mówiła prowadząca, przedstawiając bohatera spotkania, urodził się w Katowicach w 1955 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Studiował dziennikarstwo i nauki polityczne. W okresie studiów był związany ze „Studenckim Magazynem Reporterów”. W roku 1979 wyjechał do Warszawy. W latach 80 – tych XX wieku współpracował z „Przeglądem Technicznym”, wtedy też otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych. Od roku 1989, nieprzerwanie, pisze felietony. W 2011 roku w plebiscycie tygodnika „Press” został uznany za jednego z najlepszych felietonistów polskich obok Daniela Passenta, Jerzego Pilcha, Rafała Ziemkiewicza. Jego felietony ukazały się w trzech zbiorach: „Polska ogórkowa”, „Mister O’Górecki. Pierwsze czytanki”, „Najlepszy ogórek, czyli kalendarz na każdy rok”.
W 2004 roku współpracował z kanałem telewizyjnym Kino Polska gdzie prowadził program „Na przełaj przez PRL”. Przez jakiś czas był ekspertem w programie „Milionerzy” w jego odświeżonej formule w 2009 roku, emitowanym przez TVN.
Michał Ogórek jest autorem wielu książek. Dwie z nich „ Na drugie imię Stanisław. Nowa księga imion” oraz „Kiełbasa i sznurek” (2012) napisał wspólnie z profesorem Jerzym Bralczykiem, aktualnie powstaje ich trzecia wspólna książka. Współpracuje także z Adamem Pękalskim i Zenonem Żubertowiczem.
Inne książki Michała Ogórka to: Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL (1991), Jak przekonać do aresztu (1991), Przewodnik po Polsce (1991), Nasz Stalin (2003), Urok lat minionych (2003), Poczet królów polskich (2007), Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL-u (2012), Dobra zmiana grubą kreską (2016) i ostatnia 100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców (2018).
Książka 100 lat! zainspirowana obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pisze prof. Andrzej Paczkowski, jest „Portretem zbiorowym dziewięciu osób, od Naczelnika z 1918 r. po Prezesa z 2018r. Michał Ogórek rekapituluje 100 – lecie niepodległości. Jest to rekapitulacja raczej gorzko – ironiczna niż po prostu prześmiewcza, ale szczegółów – zarówno uciesznych, jak i wprawiających w zakłopotanie – jest w niej mnogość, co powoduje, że 100 lat! Jest bardzo przydatnym suplementem zarówno do akademickich syntez, jak i szkolnych bryków. A także odtrutką na nasza nieprzemijającą skłonność do tromtadracji
Książce 100 lat! poświęcona była znaczna część spotkania, choć pisarz mówił także o kondycji współczesnej satyry, o roli cenzury w PRL i o tym, jaki rodzaj humoru sobie ceni najbardziej.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU