Gmina Mokrsko folklorem stoi!

W dniach 11 i 12 maja 2019 r. Gminny Ośrodek Kultury w Ostrówku zorganizował po raz pierwszy Międzypowiatowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Do tej pory przeglądy odbywały się w Działoszynie.  Gminę Mokrsko reprezentowały 3 zespoły ludowe: „Ożarowiacy” z Ożarowa, „Włościanie” z Chotowa, „Dworzanki” z Mokrska.

Występy reprezentantów Gminy Mokrsko znalazły duże uznanie w oczach jury, które obradowało w składzie: dr Ewa Sławińska – Dahlig – etnomuzykolog, instruktor z Łódzkiego Domu Kultury, Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba – etnograf z Sieradza współpracujący z Łódzkim Domem Kultury, Tomasz Spychała –etnograf z Wielunia. Zauważone one zostały w kategoriach Mistrz i uczeń oraz Zespoły Śpiewacze.

W kategorii mistrz-uczeń I nagrodę otrzymała kapela „Ożarowiacy” Dziecięcego Zespołu z Ożarowa w składzie Aleksandra Ladra i Mateusz Majtyka z mistrzynią Jagodą Majtyką, wyróżnienie zdobyła grupa śpiewacza w składzie Karolina Bogdała, Klaudia Pawlak, Oliwia Kamieniak, Natalia Krzak z mistrzynią Wandą Majtyką.

I nagrodę wśród zespołów śpiewaczych zdobył Zespół „Włościanie” z Chotowa,  III zespół „Dworzanki” z Mokrska.

Decyzją jury kapela „Ożarowiacy” z Jagodą Majtyką i Zespół „Włościanie” z Chotowa będą reprezentować województwo łódzkie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w ostatni weekend czerwca.