Finisaż wystawy „Dialog z ziemią”

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej w dniach od 14 stycznia do 26 lutego 2023 roku gościła wystawa fotograficzna Magdaleny Klimczak „Dialog z ziemią”.

Podczas finisażu tak Autorka mówiła o wystawie: – „Człowiek, pracując w polu, wykonywał setki, jeśli nie tysiące tych samych, powtarzających się ruchów, w zależności od tego, pod jaką uprawę chciał przygotować pole. Rolnik był niczym aktor, których odgrywał coroczne, jednorazowe przedstawienie. Narzędzia, które człowiek wyprodukował do uprawy roli, stworzyły pierwotny ukryty dialog człowieka z ziemią. Bohater tego przedstawienia – człowiek, zmieniał się przez stulecia, tło – ziemia zawsze ta sama, gotowa, aby rodzić nowe plony i poddawać się niestrudzonej ręce człowieka”.

Wystawa „Dialog z ziemią” to ukazanie istoty ludzkiej egzystencji, linearnego czasu oraz kulturowych i społecznych rytuałów a przede wszystkim jest  to powrót Artystki do korzeni. Czy jej się to udało?

Odpowiedzią są przepiękne fotogramy z wystawy ukazujące urodę ziemi wieluńskiej, pozostającej w dialogu z tymi, co ją uprawiają. Stąd utrwalone na fotografiach: ręce sprawdzające gotowość ziemi do przyjęcia ziarna, siew, dawne narzędzia i człowiek, którego coraz rzadziej można spotkać na polu.

Dawne narzędzia, niszczejące na podwórkach, gdzieś w kąciku, porasta trawa. Wyeliminowały je maszyny. Tak o tych zmianach mówi Autorka wystawy: – „ Zmieniają się narzędzia uprawy roli. Dziś leżą w zakamarkach podwórzy, pokryte kurzem. Nieraz ukryte pod trawą czekają cierpliwie na swój koniec. Zmiany wpisane są w naturę przez człowieka. Czasami możemy czuć się dumni, czasami zawstydzeni, ale każda zmiana niesie jakąś opowieść o nas i naszym stosunku do ziemi”.

       

       

       

     

     

     

 

Magdalena Klimczak to fotografka, reporterka i nauczycielka.  Tajniki fotografii zgłębiała na uniwersytetach w Anglii.  Dziś mieszka na Śląsku, ale sentymentalnie powraca do swoich korzeni, które tak naprawdę są w ziemi wieluńskiej, w przepięknym Przywozie.  To tu, jak powiedziała, nauczyła się kochać ziemię. Czuje się głęboko zakorzeniona w ziemi wieluńskiej.