Mamy na ziemi wieluńskiej kościoły drewniane i murowane i mamy kościół szczególny, nazywany przez mieszkańców ziemi wieluńskiej „leśną katedrą”. To w tym kościele 15 sierpnia spotkali się wierni czciciele Matki Bożej Wniebowziętej, gdzie doroczną Mszę świętą odprawił ks. bp Andrzej Przybylski. Przybyli na nią wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach, z wielu innych miejscowości powiatu wieluńskiego i spoza powiatu, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Pątnów, strażacy, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, Zespół Czeremcha z Rudy i ubogacający liturgię Mszy świętej zespół Załęczanie. Eucharystię poprzedził koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w wykonaniu Zespołu Czeremcha.
Zdjęcia: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Ksiądz biskup modlił się w intencji Ojczyzny, Kół Gospodyń Wiejskich, strażaków, żołnierzy, ludzi chorych i uzależnionych, wygłosił też Słowo Boże nawiązujące do Ewangelii wg św. Łukasza o nawiedzeniu św. Elżbiety.
Powiedział On m.in.: – kolejny raz jesteśmy w miejscu, w którym w 1856 roku dwóm młodym dziewczynom objawiła się Matka Boża. Starajmy się wyciszyć i zamyślić nad tym dlaczego tu jesteśmy i co kolejny raz chce nam powiedzieć Matka Boża. Przyszliśmy tu nie dlatego, że kiedyś tu zdarzył się cud. Pamiętamy historię Jej objawienia się w tym miejscu. Przyszliśmy jednak po to, by kolejny raz prosić Ją o wstawiennictwo u Syna Jezusa Chrystusa i o pomoc w rozwiązaniu wielu spraw, które nosimy w swoich sercach. Czy jednak wiemy jakie są nasze serca? Czy jest w nich miłość? Czy być może rozkwitła w nich nienawiść ? Czy nasze serca są otwarte na drugiego człowieka i na Boga? Módlmy się, by w naszych sercach zagościła prawdziwa miłość do Chrystusa i drugiego człowieka. Wydobywajmy z nich to co najlepsze. Niech nasze serca będą tak piękne jak przyniesione dzisiaj bukiety kwiatów i ziół.
Dolina Objawienia to miejsce szczególne na ziemi wieluńskiej. Uświęcają ją swoją obecnością święty Florian, prowadzące do niej stacje Drogi Krzyżowej, Matka Boża z kościoła w Dzietrznikach, królująca w kapliczce, Matka Boża Leśna stojąca nad źródełkiem i święty Jan Paweł II ze słowami wyjętymi z „Tryptyku Rzymskiego” wyrytymi na stojącej obok Jego figury tablicy. Tekst o Źródle pozwala zrozumieć to miejsce, pozwala odpowiedzieć na pytanie – jak żyć, jak odnaleźć sens życia i jak kolejny raz zdumieć się Bogiem. Tego uczy nas Maryja Wniebowzięta, do której wołamy słowami z tablicy przy Źródełku:. Matko Boża, Leśna Pani, wskazuj drogę wędrującym do domu Ojca, który na nas czeka. Wyproś u Swego Syna, nam pielgrzymom na tej ziemi, ożywczą świeżość źródła, byśmy nie ustawali w miłowaniu Boga i człowieka (…).
Charyzmy dolinie objawienia dodaje obecność pasterzy archidiecezji częstochowskiej, sprawujących tu Eucharystię 3 maja i 15 sierpnia. Cisza miejsca, szum lasu i szemrzące źródełko urzekły już śp. ks. bpa Stanisława Nowaka, ks. bpa Jana Wątrobę, ks. bpa Antoniego Długosza i ks. bpa Andrzeja Przybylskiego. Dolina żyje . Tu mieszkańcy śpiewają Litanię Loretańską w maju, tu modlą się różańcem w październiku.
Punktem szczególnym nabożeństwa było poświęcenie bukietów ziół i kwiatów.
Organizatorem uroczystej Mszy świętej był Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pątnowie. Za obecność i odprawioną Eucharystię ks. biskupowi Andrzejowi podziękowała Grażyna Ryczyńska.
Zdjęcia: Jan Książek