Już w najbliższy piątek, 11 kwietnia, z Wielunia wyruszy grupa pielgrzymów na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Jest to nie tylko piesza pielgrzymka, ale przede wszystkim duchowe doświadczenie, które odbywa się nocą, w samotności i milczeniu. Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy: jedną dedykowaną św. Janowi Pawłowi II, liczącą 42 kilometry, oraz drugą – imienia Kardynała Wyszyńskiego – mierzącą 41 kilometrów. wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00 w Kościele św. Józefa w Wieluniu, a zakończy na Kalwarii Praszkowskiej w Praszce.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie spacer po zmroku, lecz wyzwanie, które wymaga nie tylko fizycznego wysiłku, ale też głębokiego zaangażowania duchowego. Hasłem przewodnim EDK jest: „Nie ma że się nie da”. Trasa musi być wymagająca, by zmusić uczestnika do opuszczenia swojej strefy komfortu. Bo tylko wtedy w ciszy, ciemności i zmęczeniu można naprawdę spotkać Boga. To nie jest prośba: „Boże, zrób coś dla mnie”. To raczej świadome wyznanie: „Jestem tu, bo chcę być z Tobą”.
Dotychczas głównym wyzwaniem było przejście 40 kilometrów w nocy – samotnie, w skupieniu, często w trudnych warunkach pogodowych. Wielu pielgrzymów podejmowało ten trud jako swoistą ofiarę: modlitwę w drodze, pokutę, czas refleksji. Jednak dziś twórcy i duchowi przewodnicy EDK podkreślają, że to już nie wystarcza. Samo przejście trasy to dopiero początek. Prawdziwym celem jest przemiana, która dokonuje się w sercu człowieka.
Ekstremalna Droga Krzyżowa nie ma być kolejnym „zaliczonym” wydarzeniem duchowym. To droga do wewnętrznej odnowy. Ma prowadzić nie tylko przez kolejne stacje męki Chrystusa ale przez własne słabości, wątpliwości, pytania i pragnienia. To próba stania się lepszym człowiekiem: pięknym nie zewnętrznie ale wewnętrznie, przez dobroć, pokorę i prawdziwe spotkanie z Bogiem. Zapisy na EDK są poprzez stronę – tutaj.
Trasa św. Jana Pawła II przebiega:
Kościół św. Józefa w Wieluniu,
Pomnik św. Jana Pawła II w Wieluniu,
Gaszyn,
Rychłowice,
Kamionka,
Popowice,
Pątnów,
Bieniec,
Dzietrzniki,
Źródełko Objawienia, Kałuże,
Dalachów,
Odcinek,
Kuźnica,
Skotnica,
Kalwaria Praszkowska, Praszka.
Trasa Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przebiega:
Kościół św. Józefa w Wieluniu,
Pomnik św. Jana Pawła II w Wieluniu,
Turów,
Krzyworzeka,
Mokrsko,
Komorniki,
Ożarów,
Wierzbie,
Marki,
Kuźnica,
Skotnica,
Kalwaria Praszkowska, Praszka.
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń