Dzień Męża i Żony w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rada Rycerzy Kolumba 17730 z parafii św. Barbary w Wieluniu, zaprzysiężona 30 maja br., zorganizowała po raz pierwszy uroczystość odnowienia przysięgi małżeńskiej z okazji obchodzonego w kościele katolickim od dnia 13 lipca 2015 roku Dnia Męża i Żony. Uroczystość odbyła się  wyjątkowo14 lipca podczas wieczornej Mszy Świętej.

Dzień Męża i Żony upamiętnia rocznicę ślubu świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin (13 lipca 1858 r.),  rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus i Bożego Oblicza, kanonizowanych przez papieża Franciszka 18 X 2015 roku.

Rycerze Kolumba na tę szczególną Eucharystię, przy wystawionych relikwiach świętych małżonków, zaprosili wszystkie chętne pary niezależnie od stażu małżeńskiego. Odprawił ją ks. proboszcz Jarosław Boral, kapelan Rady 17730.

Przywołując w homilii Litanię do Świętych Małżonków Ludwika i Zelii Martin,  mówił o rodzinie  i małżeństwie. Zwrócił uwagę jak ważne dla istnienia i funkcjonowania Kościoła jest sakramentalne małżeństwo stanowiące początek rodziny i jak ważna jest rodzina, na której stoi Kościół.

Litania do Świętych Zelii i Ludwika Martin, kontynuował, uczy, że rodzina  dobrze funkcjonuje wtedy kiedy zaufa Bogu i Jego miłosierdziu i żyje w prawdziwej miłości, gotowej przezwyciężyć chwilowe rozterki i zwątpienia, chorobę i wszystko to, co życie ze sobą niesie. Przypomina też, że tylko prawdziwa miłość między mężem i żoną, wzajemne kompromisy i wybaczanie sobie nawzajem czynią rodzinę bezpieczną i szczęśliwą.

Po kazaniu nadszedł szczególny moment. Uczestniczące we Mszy św. małżeństwa podały sobie ręce i odnowiły słowa przysięgi małżeńskiej.

Ważnym momentem tego dnia było także spotkanie w salce parafialnej przy herbacie i kawałku ciasta, połączone z możliwością Dialogu Małżeńskiego.

     

     

     

Zdjęcia: Archiwum parafialne