Dzień Bezpiecznego Internetu

Co roku w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym jego celem jest  inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień Bezpiecznego Internetu ma też na celu zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania i wiele zagrożeń. Dynamiczny rozwój Internetu fascynuje i wciąga, zwłaszcza nastolatków dla których sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości  i panaceum na problemy.

W ramach obchodzonego Dnia Bezpiecznego Internetu mundurowi z wieluńskiej komendy przez cały tydzień spotykali się z dziećmi i młodzieżą w szkołach aby rozmawiać na temat bezpiecznego komunikowania się w sieci.  Odwiedzili  m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rychłocicach gdzie głównym tematem spotkania były rozmowy o zagrożeniach oraz konsekwencjach prawnych wynikających z nierozsądnego korzystania z komputerów i telefonów komórkowych.

Podczas spotkania policjanci przestrzegali także przed zagrożeniami płynącymi z beztroskiego zawierania znajomości internetowych i wyjaśniali dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych.

Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Te ostatnie mają destrukcyjny wpływ na młodych ludzi. Są oni narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z Internetu, co może prowadzić do izolacji, zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami w realnym świecie.

Lista niebezpieczeństw płynących z Internetu jest długa i zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii. Stąd potrzeba uczulania w tym kierunku dzieci i młodzieży oraz stąd też potrzeba podnoszenia świadomości rodziców, mówienia o nowych, niepokojących zjawiskach oraz o tym, jak najskuteczniej postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń.

     

     

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń

fot. KPP w Wieluniu