Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa nagrodzony na XXV Festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim

Ponad pół tysiąca małych ludowych artystów odwiedziło w tym roku w dniach 16-17 czerwca Baranów Sandomierski. Utalentowani mali muzykanci wzięli udział w jubileuszowej XXV ogólnopolskiej edycji Festiwalu “Dziecko w Folklorze”.

Młodzi artyści przyjechali z 6 województw. Najdłuższą drogę pokonały zespoły z Ełku, ale także z województwa łódzkiego, czy mazowieckiego. Najwięcej uczestników pochodziło  z Małopolski.

Uczestnicy rywalizowali w 6 kategoriach: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. Występowali przed komisją konkursową, w składzie: etnograf, etnochoreograf i etnomuzykolog. Zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną, a także statuetkę – drewnianego Ptoka-Klepoka, przygotowanego ręcznie specjalnie na tę okazję. Co roku te statuetki przybierają inne barwy, a projektuje je dr Magdalena Stokłosa.

Złotego Ptoka – Klepoka za zajęcie I miejsca otrzymała kapela „Ożarowiacy” w składzie ( skrzypce) Aleksandra Ladra lat 14 i (ciachotek) Mateusz Majtyka lat 9 za brawurowe wykonanie polki „ Sła dziwecka po drewecka”, owijoka weselnygo i krzyżoka.

Srebrnego Ptoka-Klepoka za zajęcie II miejsca zdobył Dziecięcy Zespół Śpiewaczy w składzie: Natalka Krzak, Karolina Bogdała, Klaudia Pawlak i Natalka Kot, które wzruszyły jury wykonaniem pieśni sierocej „Ani łojca, ani matki” i kołysanką „Lulajze mi, lulaj bracisku malusi”.

 

Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa – prowadzony od 1995r. przez Halinę Gniłkę dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich festiwali folklorystycznych w całej Polsce. W roku ubiegłym dziewczęta wyśpiewały II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

To również nie pierwsze nagrody z festiwalów w Baranowie. „Ptoków-Klepoków”, czyli nagród głównych „frugo” wisi kilka na szkolnych korytarzach Szkoły Podstawowej w Ożarowie.