Dwanaście dekad mody. Analogie i kontrasty

Taki tytuł nosi wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu i Dział Odzieżowy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Scenariusz wystawy opracowały Katarzyna Witas i Aleksandra Liberska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Komisarzem wystawy wieluńskiej jest Barbara Mrugała – kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wystawie towarzyszy przewodnik Dwanaście dekad mody. Analogie i kontrasty. Przewodnik do wystawy czasowej 14 maja – 11 września 2016 r. wydany przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

W przewodniku czytamy:

Dwanaście dekad mody. Analogie i kontrasty to wystawa prezentująca ubiory damskie i męskie powstałe pomiędzy schyłkiem XIX w. a czasami współczesnymi, pochodzące z kolekcji Działu Odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pośród eksponowanych obiektów znajdują się ubiory codzienne, sportowe, wieczorowe i okazjonalne (w tym suknie ślubne), a także bielizna, obuwie, akcesoria stroju. Naszym zamierzeniem było ukazanie mody powstałej w minionych 120 latach w całej jej różnorodności, ze szczególnym podkreśleniem analogii i kontrastów, które można dostrzec, porównując ze sobą ubiory z różnych, niekiedy  dość odległych od siebie czasów. Celowo odeszliśmy od przedstawiania ubiorów w układzie chronologicznym i skonstruowaliśmy wystawę w oparciu o podejście problemowe – porównawcze. Powstałe w różnych latach obiekty zostały zaprezentowane w parach (a w kilku przypadkach – w niewielkich grupach), dobranych ze względu na istniejące podobieństwa i różnice …”.

Fragment wystawy Dwanaście dekad mody

Fragment wystawy Dwanaście dekad mody

Wystawa pokazuje jak dynamicznym zjawiskiem jest moda i na jakich płaszczyznach widać największe przemiany. A zmienia się ona na takich płaszczyznach jak: linia, krój, kolorystyka, stosowane materiały, rozwiązania techniczne, sposoby zdobienia, style … Poprzez te przemiany zmienia się ubiór, który w ostatnich 120 latach przeszedł liczne przeobrażenia, aż do łączenia innowacji z twórczym czerpaniem z wcześniejszego dorobku, do przepływu niektórych elementów z mody męskiej do damskiej …

Wystawa wieluńska – „wielowątkowa opowieść o obfitującej w ciekawe zjawiska modzie minionych dwunastu dekad, ukazanej przez pryzmat tego, co się w nie powtarzało, a co zmieniało …” – przyciąga kolorami, deseniami, różnorodnością tworzyw, począwszy od naturalnej wełny, jedwabiu, lnu, bawełny, skóry zwierzęcej po włókna sztuczne i syntetyczne, łączone  sztuczne z naturalnymi, różnorodnością wzorów, fasonów.

Na wystawie zobaczysz piękne suknie, męskie garnitury, męskie płaszcze typu trencz, kapelusze damskie i męskie, piżamy (ubiór nocny zapożyczony z dawnej Persji i Indii). Pozachwycasz się czterema żurnalowymi stylami: klasycznym, sportowym, romantycznym, awangardowym, stylizacjami historycznymi …

Fragment wystawy Dwanaście dekad mody. Stroje okazjonalne

Fragment wystawy Dwanaście dekad mody. Stroje okazjonalne

Wystawę będzie można oglądać do 11 września 2016 roku.