Dożynki Gminy Wieluń 2021 w Starzenicach

W niedzielę, 15 sierpnia, w Starzenicach odbyło się tradycyjne święto plonów czyli Dożynki Gminy Wieluń 2021. Tegorocznymi gospodarzami były sołectwa Starzenice i Małyszyn.

Wydarzenie rozpoczęło się  przemarszem  barwnego korowodu  z wieńcami dożynkowymi. Wieńce przygotowały sołectwa należące do Gminy Wieluń: Bieniądzice, Borowiec, Dąbrowa, Gaszyn, Jodłowiec, Kadłub, Kurów, Masłowice, Niedzielsko, Nowy Świat, Olewin, Ruda, Sieniec, Turów i Widoradz.

W korowodzie  uczestniczyli samorządowcy, strażacy, twórczynie ludowe oraz mieszkańcy gminy. Starostą i Starościną dożynek byli Beata Siwik i Bartosz Stępiński. Po dotarciu na miejsce uroczystości odprawiona została Eucharystia dziękczynna za szczęśliwe żniwa.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych oraz dzielenie się chlebem na znak obfitych plonów. W dalszej części  święta plonów wszystkie przybyłe sołectwa z Gminy Wieluń zaprezentowały swoje wieńce. W części obrzędowej oprawę muzyczną Dożynek Gminy Wieluń zapewnił Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Rudy, działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.

Organizatorzy przygotowali również szereg różnorodnych atrakcji, dla  smakoszy zapewniona została wspaniała uczta dla podniebienia, czyli pięknie udekorowane stoiska z lokalnymi produktami, z ciastami i innymi przysmakami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich a dla dzieci nie zabrakło dmuchanych zamków, gier i zabaw.

Tradycją Dożynek Gminy Wieluń stały się już zmagania pomiędzy sołectwami oraz konkurs na najlepszy pieczony sernik wieluński.

Wyniki zmagań sołeckich:

  1. Olewin,
  2. Małyszyn,
  3. Dąbrowa,

Najlepszy sernik:

  1. Emilia Koper,
  2. Edyta Wnuk,
  3. Anita Świątczak.

W części artystycznej dożynek wystąpił zespół „Z dusy śpiwane”  i „Kabaret z Konopi”. Na wieczór natomiast dla mieszkańców został przygotowany koncert zespołu „Freaky Boys”.  Dożynki Gminy Wieluń w Starzenicach 2021 r. zakończyła zabawa taneczna z Formacją „Party Time”

   

   

   

   

   

   

  

   

   

   

Ewa Misiak – Kocham Wieluń