Dożynki 2022 w gminie Wieluń

Żniwa kończą się tradycyjne sierpniowymi dożynkami.. Zwyczajowo łączono je z sierpniową uroczystością ku czci Matki Bożej Zielnej, ale obchodzono je także w innych dniach sierpnia i na początku września, tuż po sprzątnięciu wszystkich zbóż.  Na okoliczność dożynek, po zebraniu ostatniego kłosa, najlepsze żniwiarki plotły dwa wieńce dożynkowe: jeden z „wszelkiego zboża wraz z grochem i prosem”, drugi „mniejszy z laskowych orzechów”.

Święto plonów, w zależności od regionu, rozmaicie nazywano. Jedni świętowali wyżynki, inni obżynki, jeszcze inni okrężne, wieniec, wieńcowe.  Najlepsi żniwiarze składali gospodarzowi dar z wieńców, owoców, orzechów i chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża.  Przynosili je oczekującemu na korowód dożynkowy gospodarzowi. Korowód najczęściej prowadzili najlepsi żniwiarze. Wyróżniały ich wieńce na głowie. Za nimi szli odświętnie ubrani żeńcy i pozostali mieszkańcy wsi., Jeżeli były to dożynki dworskie, wszyscy zmierzali najpierw do kościoła, w którym ksiądz święcił wieńce, a potem oddawali je do dworu. Przyjmował je oczekujący na progu dworu dziedzic z całą rodziną. Dożynki kończyły się ucztą z muzyką i tańcami… Dziś jest podobnie.

Tegoroczne Dożynki Gminy Wieluń odbyły się 21 sierpnia w Turowie. Rozpoczęły się one od sformowania korowodu dożynkowego z wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi OSP i Kół Gospodyń Wiejskich i przemarszu przez pięknie udekorowaną wieś na plac dożynkowy, gdzie odprawiona została polowa Msza św. dziękczynna za zbiory. Mszy świętej przewodniczył ks. Paweł Marczewski, proboszcz parafii p.w. św. Idziego Opata w Chotowie.

W czasie Eucharystii starościna i starosta dożynek, jako dar ołtarza przekazali bochen chleba i kosz owoców z tegorocznych zbiorów. Częścią szczególną Eucharystii było poświęcenie 16 wieńców dożynkowych, przygotowanych przez Sołectwa tworzące gminę Wieluń: Kadłub, Kurów, Gaszyn, Dąbrowa, Ruda, Turów, Widoradz, Starzenice, Masłowice, Małyszyn, Borowiec, Jodłowiec, Nowy Świat, Olewin, Sieniec, Bieniądzice.

W słowie skierowanym do uczestników Mszy św. dziękczynnej, w tym do przedstawicieli władz samorządowych, ks. Paweł mówił m.in.: był wiosenny siew, był czas wzrastania i przyszedł czas żniw. Przyszedł też czas podziękowania Bogu za urodzaje i za szczęśliwy przebieg tegorocznych żniw. Dla nas był to także czas wzrastania w wierze i większym zrozumieniu przykazania miłości Boga i Bliźniego. Dzięki temu nikomu nie powinno zabraknąć chleba.  Każdy rolnik wie, że Bóg sieje na niwie dusz ludzkich dobre ziarno i pragnie zebrać „plon stokrotny”. Ważne jest, by posiane w twoim sercu dobre ziarno czyniło cię człowiekiem otwartym na drugiego człowieka.

Po Mszy świętej rozpoczęła się obrzędowa część dożynek.  Po odśpiewaniu hymnu głos zabierali gospodarze dożynek i zaproszeni goście. Przyszedł czas na wręczenie Gospodarzowi Dożynek chleba i owoców.. Chleb pokroili: burmistrz – Paweł Okrasa, wiceburmistrz – Joanna Skotnicka – Fiuk. Pokrojonym chlebem podzielono się z uczestnikami uroczystości. Części obrzędowej towarzyszył Zespół Śpiewaczy „ Czeremcha” z Rudy, prezentujący tradycyjne pieśni dożynkowe. W tej części wszystkie sołectwa zaprezentowały swoje wieńce.

Po odprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Z Dusy Śpiwane” z Kurowa, działający przy Wieluńskim Domu Kultury pod okiem Piotra Sitarskiego, Na scenie zaprezentował się gość dożynek, Piotr Prągowski, znany wszystkim, jako odtwórca roli Pietrka w serialu „Ranczo”..

Do dożynkowych atrakcji należały też zmagania sołeckie i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy sernik.

Dla wytrzymałych atrakcją były: koncert grającego disco polo LaMaro i zabawa taneczna z formacją Party Time.