„Do broni…” . Zajęcia muzealne związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej

Podstawą do przeprowadzenia zajęć stała się otwarta 15 sierpnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej” wystawa czasowa „Do broni. Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1921”

            

Wystawa prezentuje eksponaty za zbiorów własnych muzeum, pozyskane od osób prywatnych i kilku zaprzyjaźnionych placówek muzealnych: Muzeum Częstochowskie, Muzeum Regionalne w Kutnie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum w Praszce, Muzeum Miasta Zgierza.

Na wystawie przygotowanej z okazji 100 – lecia Bitwy Warszawskiej można zobaczyć oryginalne pamiątki sprzed 100 lat, zdjęcia żołnierzy 27. Pułku Piechoty utworzonego w Wieluniu i Częstochowie, wielu bardzo młodych, zgłaszających się do wojska uczniów, harcerzy (przykładem Janek Łączkowski, siedemnastoletni harcerz gimnazjalista, który zginął pod Lwowem 9 kwietnia 1919 roku).

W walce o wschodnie granice wzięło udział około 1000 żołnierzy z ówczesnego powiatu wieluńskiego. Do domu nigdy nie powróciło 700. Byli tacy, którzy przeżyli jak np. Józef Zając z Gaszyna (na wystawie jego zdjęcie w mundurze 2. Pułku Ułanów Grochowskich) i tacy, których losy były dramatyczne (porucznik Konrad Bąkowski ze Skomlina, zabity pod Żółtańcami, spoczywa w kaplicy na skomlińskim cmentarzu. Na wystawie replika jego munduru).

Uwagę zwiedzających przyciągają: militaria z 1920 roku, repliki mundurów z armii generała Hallera, mundur żołnierza polskiego z 1919 roku, dokumenty, odznaczenia, w tym Krzyże Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, oryginalne plakaty. Uwagę przyciągają także pamiątki po żołnierzach radzieckich: replika sztandaru z gwiazdą, młotem i sierpem i napisem „Na Zachód”.

Jeden z plakatów zatytułowany „Do broni. Ratujmy Ojczyznę…” stał się tematem zajęć kolejnego wakacyjnego czwartku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zajęcia związane ze 100 – leciem Bitwy Warszawskiej poprowadził pracownik muzeum, historyk Marek Gogola. Wstępem do zajęć praktycznych było obejrzenie wystawy „Do broni…” i wysłuchanie krótkiej historii wojny polsko – bolszewickiej, wojny, która miała odebrać Polsce niepodległość odzyskaną w 1918 roku.

          

           

W części warsztatowej uczestnicy kolorowali kontury plakatu „Do broni. Ratujmy Ojczyznę”.