Debata społeczna pod hasłem „Psychoaktywna pułapka-Myśl. Wybieraj. Żyj”

Coraz łatwiejszy dostęp do substancji psychoaktywnych oraz rosnąca liczba młodych osób eksperymentujących z używkami sprawiają, że działania profilaktyczne stają się dziś niezwykle istotne. Temu problemowi poświęcona była debata społeczna ewaluacyjna pod hasłem „Psychoaktywna pułapka – Myśl. Wybieraj. Żyj”, która odbyła się 12 czerwca w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu. Wydarzenie  zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Wieluniu we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną, skierowano do młodzieży, która na co dzień mierzy się z wieloma wyzwaniami, presją rówieśniczą oraz pokusami mogącymi prowadzić do podejmowania ryzykownych decyzji.

Podczas debaty uczestnicy zdobyli   wiedzę na temat zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych i ostrzeżenie, że nawet jednorazowy kontakt z tego rodzaju substancjami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i psychicznych.

Omówiono wpływ środków psychoaktywnych na funkcjonowanie organizmu, procesy myślowe, emocje oraz codzienne życie młodych ludzi. Podkreślano, że pozornie niewinne eksperymenty mogą w krótkim czasie doprowadzić do problemów, które wpływają na relacje rodzinne, naukę, zdrowie i przyszłość.

Istotnym elementem spotkania były również zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie konsekwencje mogą wiązać się z posiadaniem, używaniem czy rozpowszechnianiem substancji psychoaktywnych. Poruszono kwestie związane z obowiązującymi przepisami prawa oraz skutkami, jakie nieodpowiedzialne decyzje mogą wywołać nie tylko w życiu młodego człowieka, ale również jego najbliższego otoczenia.

Uczestnicy spotkania wzięli aktywny udział w debacie, a także mieli okazję przekonać się przy użyciu alko i narkogogli, jak substancje psychoaktywne wpływają na koordynację ruchową, percepcję i zdolność do wykonywania prostych czynności.

Mamy nadzieję, że przekazana wiedza, pozwoli młodym ludziom w sposób świadomy i odpowiedzialny spojrzeć na problem uzależnień od środków psychoaktywnych.

– komentuje asp. Monika Klonowska z KPP w Wieluniu

Debata stała się przestrzenią do refleksji nad tym, jak ważne jest dokonywanie świadomych wyborów i umiejętność przeciwstawiania się negatywnym wpływom. Organizatorzy zwracali uwagę, że wiedza i świadomość zagrożeń są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z uzależnieniami.

Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć mechanizmy prowadzące do uzależnień oraz nauczyć się rozpoznawać sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.

   

Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń,

źródło: asp. M. Klonowska/KPP w Wieluniu