1 października w całej Polsce odbyła się kolejna edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Świeć Przykładem – Noś Odblaski!”. Akcję zorganizowano w ramach „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków”. Do akcji włączyli się mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu by promować bezpieczeństwo pieszych na drogach, szczególnie poprzez noszenie elementów odblaskowych.
Akcja ma na celu przypomnienie, że noszenie odblasków nie jest jedynie wymogiem poza obszarem zabudowanym po zmroku, ale powinno stać się codzienną praktyką także na terenie miast, szczególnie na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. Odpowiednia widoczność pieszego na drodze to kluczowy czynnik, który może zapobiec tragedii.
W ramach działań policjanci wydziału ruchu drogowego tego dnia objęli nadzorem odcinki dróg na terenie naszego powiatu, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych zwracając szczególną uwagę na wykroczenia drogowe popełniane przez pieszych, jak i kierujących wobec pieszych.
Oprócz działań kontrolnych policjanci przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Wieluniu przeprowadzili działania informacyjno-edukacyjne. Wręczając elementy odblaskowe niechronionym uczestnikom ruchu drogowego zachęcali do ich stosowania.
– relacjonuje mł. asp. Monika Klonowska z wieluńskiej policji
Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mgła, ograniczają widoczność, noszenie odblasków staje się szczególnie istotne. W odpowiedzi na te wyzwania, policjanci z Wielunia zorganizowali spotkania z dziećmi i młodzieżą, aby przekazywać wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.
Noszenie odblasków ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy wcześniej zapadający zmrok oraz występujące opady deszczu nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych, dlatego też wieluńscy policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą, aby rozmawiać o bezpieczeństwie.
W ostatnim czasie mundurowi spotkali się również z dziećmi i młodzieżą z placówek oświatowych w Wieluniu, Kamionce, Popowicach, Załęczu Małym, Gromadzicach, Pątnowie.
Do Komendy Powiatowej Policji natomiast zawitali milusińscy z Wydrzyna i Publicznego Przedszkola nr 2 w Wieluniu. Spotkania te poświęcone było przede wszystkim bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci uczyli dzieci prawidłowych zachowań w ruchu drogowym oraz uświadamiali, jak ważne jest noszenie odblasków.
Mundurowi podkreślali, że elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Ważne jest aby odpowiednio ich używać, to jest umieszczać w miejscu widocznym dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.
Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania przygotowane przez policjantów, a w nagrodę każdy z nich otrzymał element odblaskowy.
– dodaje mł. asp. Monika Klonowska
Spotkania z najmłodszymi odbyły się w atmosferze zabawy i edukacji. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowach, odpowiadały na pytania zadawane przez policjantów, a w ramach podziękowania każde z nich otrzymało odblask. Tego typu inicjatywy pokazują, jak ważne jest wczesne wpajanie zasad bezpieczeństwa drogowego, aby przyszłe pokolenia dorastały z pełną świadomością zagrożeń i odpowiednich sposobów ich unikania.
Akcja „Świeć Przykładem – Noś Odblaski!” to inicjatywa, która zyskuje na znaczeniu szczególnie w trudniejszych warunkach jesienno-zimowych, gdy piesi są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa na drodze. Wieluńska policja poprzez działania prewencyjne, kontrolne oraz edukacyjne stara się zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Policja przypomina!
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Na nieoświetlonej drodze kierowcy sylwetki pieszych dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 150 metrów, czyli około 5 razy wcześniej. Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
źródło: KPP w Wieluniu