Akademia Czerniaka wraca do Łódzkiego! Bezpłatne badania znamion w Wieluniu

 Akademia Czerniaka po raz drugi w tym roku powraca do województwa łódzkiego. Tym razem zawita do Wielunia, by promować, wśród mieszkańców miasta oraz okolic, zasady profilaktyki pierwotnej i wtórnej czerniaka, wspierające walkę z tym groźnym nowotworem. Uczestnicy wydarzenia już 20 lipca br. otrzymają szansę bezpłatnego skontrolowania swoich znamion podczas „Dni Świadomości Czerniaka w Wieluniu”. Akcję pod patronatem honorowym Burmistrza Wielunia, organizowaną przez Akademię Czerniaka wspiera Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma”.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe zarówno to naturalne, czyli słoneczne, jak i sztuczne – emitowane przez urządzenia w solariach – wpływa niekorzystnie na stan skóry, prowadząc do jej uszkodzenia. W konsekwencji może dojść nawet do rozwoju groźnego nowotworu, m.in. czerniaka, uznawanego za najbardziej agresywną postać raka skóry. W Polsce każdego roku rozpoznanie to dotyczy tysięcy osób – wśród wszystkich przypadków raka skóry, które przekraczają 50 tysięcy rocznie, czerniak stanowi ponad 4 tysiące diagnoz. Co istotne, liczba nowych zachorowań nieustannie wzrasta.

W celu zahamowania rosnącego trendu zachorowań, a także budowania właściwych postaw oraz świadomości nt. konieczności podejmowania prostych działań profilaktycznych, Akademia Czerniaka, organizuje „Dni Świadomości Czerniaka w Wieluniu”. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma”, już 20 lipca 2025 r. (niedziela), „Fura Zdrowia”, czyli mobilny gabinet dermatologiczny, zaparkuje przy Placu Kazimierza Wielkiego 1 (przed Ratuszem Miejskim).

Wszystkie chętne osoby, w godzinach od 11:00 do 18:00, będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania dermoskopowego skóry, przeprowadzonego przez specjalistę. Przerwa w badaniach planowana jest w godz. 13:00-14:00. Na badania nie obowiązują zapisy.

Profilaktyka nowotworów skóry

Zasady pozwalające na zmniejszenie ryzyka rozwoju czerniaka są proste i dostępne dla każdego. Poza prowadzeniem regularnej samoobserwacji skóry (co 1-2 miesiące) oraz kontrolowaniem znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa (raz w roku w razie potrzeby, a także natychmiastowo w przypadku pojawienia się podejrzanej zmiany), wystarczy również:

  • rozsądnie korzystać ze słońca – unikać ekspozycji w godzinach najsilniejszego promieniowania, tj. od 11.00 do 16.00,
  • używać kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV (zaleca się stosowanie minimum SPF 30+, a w przypadku skóry twarzy SPF 50),
  • nosić odzież ochronną – koszulkę z długim rękawem i nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
  • unikać solarium.

Warto także wiedzieć, że samobadanie skóry może usprawnić, i ułatwić rozpoznanie groźnego nowotworu, znajomość cech charakterystycznych czerniaka, czyli ABCDE czerniaka. Kolejne litery alfabetu oznaczają:

  • A-symetrię – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B-rzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C-zerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D-uży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E-wolucję – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Więcej informacji na temat czerniaka, a także Akademii Czerniaka oraz jej działalności można znaleźć na stronie internetowej Akademii Czerniaka, a także na Facebooku i Instagramie.