„A to Polska właśnie… na sarmacką nutę” – koncert w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w niedzielę 10 listopada. Zaprosili na niego burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i dyrektor Muzeum Jan Książek.  Wykonawcami koncertu było sześciu utalentowanych muzyków, czołowych śpiewaków Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi. Wśród wykonawców: Aleksandra Borkiewicz – sopran, Jolanta Bobras –mezzosopran, Szymon Jędruch – tenor, Andrzej Kostrzewski – baryton, Lesław Białecki – bas i Marek Pająk – fortepian.  Współorganizatorem koncertu była Fundacja Dariusza Stachury Canto Pro Classica.

Przybyłych na koncert powitali dyrektor MZW Jan Książek i wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk, a w tematykę koncertu wprowadziła mezzosopranistka Jolanta Bobras

Wykonawcy zaprezentowali utwory polskie, w tym wiele utworów Stanisława Moniuszki, ciągle trwa rok moniuszkowski, utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Prawie wszystkie z zaprezentowanych utworów zawierały słowa naszych wybitnych wieszczów, takich jak Adam Mickiewicz, J. Czeczot, W. Syrokomla, S. Witwicki, J.I. Kraszewski, K. Osiński… Była też aria Skołuby z opery „Straszny dwór”.

Muzycy wystąpili w replikach strojów historycznych, co pozwoliło publiczności przenieść się na dużą operową scenę i nie tylko słuchać, ale przeżywać  wyśpiewane i zagrane sceny.

Koncert wykonany w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wprowadził wszystkich w jego klimat i zachęcił do udziału w oficjalnych uroczystościach w dniu 11 listopada.

W programie koncertu znalazły się m.in. pieśni: Wojak, Pieśń wieczorna, Kozak, Stary kapral, Znaszli ten kraj (słowa Adam Mickiewicz wg J.W. Goethego),Prząśniczka, Był sobie dziad i baba, Hulanka, Kuma sobie siedziała, Czaty i inne.