1 czerwca, Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprosiło członków Towarzystwa Przyjaciół Wielunia oraz zainteresowane osoby do wspólnego zwiedzania kościoła pobernardyńskiego i poewangelickiego w Wieluniu. Historię budynku przedstawił dyrektor Jan Książek. Była to także jedna z ostatnich okazji do zobaczenia wnętrza przed mającymi się wkrótce rozpocząć pracami konserwacyjnym dzięki pozyskanemu przez Muzeum dofinansowaniu z programu „Łódzkie dla zabytków 2025” oraz prac archeologicznych dzięki pozyskanemu przez Gminę Wieluń dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Odbudowy Zabytków.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zostało jednym z beneficjentów programu „Łódzkie dla zabytków 2025”i otrzymało dofinansowanie w kwocie 43 tys. zł na badania konserwatorskie tynków oraz prace konserwatorskie przy polichromii w przejściu pomiędzy kościołem, a klasztorem pobernardyńskim.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej znalazło się w liczbiej106 zabytków z łódzkiego, które pozyskały 15 milionów złotych na renowację – nowe życie dla historii . Dzięki tej inicjatywie opowieści zapisane w murach kościołów, pałaców, kamienic i dworków to 15 milionów powodów, by zatrzymać czas tam, gdzie bije serce przeszłości .
Źródło: Muzeum Ziemi Wieluńskiej
zdjęcia: Wojciech Knaga