Powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta w Wieluniu

15 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu odbyły się powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta. Była to uroczystość pełna refleksji i dumy – poświęcona tym, którzy swoim życiem i działalnością zapisali się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii, walcząc o wolność Ojczyzny. Międzynarodowy Dzień Kombatanta  obchodzony jest każdego roku  15 kwietnia. Obecnie w naszym kraju żyje jeszcze około 50 tysięcy takich osób – świadków dramatycznych, ale także heroicznych kart historii.

Obchody wieluńskie

Gości wydarzenia przywitali dyrektor I LO Zbigniew Wiśniewski oraz Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś. W swoich wystąpieniach obaj podkreślili, jak istotne jest kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach i przekazywanie ich dziedzictwa młodemu pokoleniu.

Uczniowie liceum przygotowali wyjątkowy montaż słowno-muzyczny, będący artystycznym hołdem dla wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski. Ich występ poruszył publiczność a jednocześnie stanowił ważny element edukacyjny, ukazując współczesne spojrzenie młodych ludzi na trudną, ale chlubną przeszłość.

W kolejnej części uroczystości głos zabrał dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, który przedstawił prezentację zatytułowaną „Pro Bono Poloniae – kombatanci ziemi wieluńskiej w służbie ojczyzny”, przybliżając losy lokalnych kombatantów. Ich historie stanowią nie tylko zapis indywidualnych przeżyć ale także składają się na wspólnotową opowieść o walce, determinacji i umiłowaniu wolności.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również głosu przedstawiciela władz państwowych biorących udział w wydarzeniu. Obecni byli: Wicewojewoda Łódzki Grzegorz Majewski, Poseł na Sejm RP Jolanta Zięba-Gzik. Głos zabrała Jolanta Zięba-Gzik.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta w Wieluniu były wydarzeniem wyjątkowym nie tylko pod względem uroczystej oprawy ale przede wszystkim z uwagi na głębokie przesłanie, które z niego płynie. To dzień refleksji nad historią, szacunkiem wobec tych, którzy ją tworzyli i zobowiązaniem do pamięci.

           

   

   

   

   

   

   

   

Ewa Misiak – Kocham Wieluń