W dniach 25-26 stycznia 2025 roku w Domu Kultury w Ożarowie odbył się XV Gminny Przegląd Kolęd „Śpiewajcie i grajcie Mu…”. Były to wspaniałe dwa popołudnia wypełnione najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. W pierwszym dniu zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych Gminy Mokrsko, w drugim chóry, zespoły, soliści, kapele. Uroczystego otwarcia XV Gminnego Przeglądu Kolęd dokonał gospodarz wydarzenia – Wójt Gminy Mokrsko pan Zbigniew Dąbrowski. Słowo o historii Przeglądu wygłosiła Dyrektor Domu Kultury w Ożarowie pani Natalia Zwierz.
Mówczyni w pierwszych słowach podziękowała wszystkim, którzy wspierali i wspierają organizację przeglądu. Tu podziękowania dla pana Marcina Kujawiaka, mistrza nagłośnienia i oświetlenia, dla pracowników grupy drogowej Urzędu Gminy Mokrsko pod kierunkiem Mariusza Smolnika, Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku za udostępnienie podestów oraz materiałów archiwalnych z poprzednich przeglądów, wszystkim pracownikom z domu kultury za ogrom pracy i starania by tegoroczny przegląd był naprawdę wyjątkowy, a wyjątkowym okazał się od chwili ogłoszenia i swojego dwudniowego charakteru.
Pierwszy Gminny Przegląd Kolęd odbył się 17 lat temu. To właśnie tutaj ówczesna remiza wybrzmiewała przepięknymi melodiami. A zapoczątkował go nieżyjący i nieodżałowany Grzegorz Majtyka. Jego inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem nie tylko ze strony mieszkańców Ożarowa i grup w nim działających, ale też wójta Tomasza Kąckiego oraz Renaty Cieślak – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku. W organizację wydarzenia zaangażowano miejscową szkołę podstawową, koło gospodyń wiejskich, zespół śpiewaczo-obrzędowy, ks. proboszcza, ochotniczą straż pożarną. Dzieło to pomimo dwuletniej przerwy spowodowanej pandemią, przetrwało do dziś. A dziś za jego kontynuację odpowiada nasz dom kultury, w którym działają, grają i śpiewają także dzieci i wnuki pana Grzegorza. Zobaczymy ich zresztą na tej scenie. W wszystkich tych, którzy chcą przypomnieć sobie wcześniejsze przeglądy, zachęcamy do obejrzenia prezentacji, specjalnie przygotowanej na tę okazję przez Piotra Czyżewskiego, za co dziękujemy! Zdjęcia natomiast pochodzą z archiwum Gminnej Biblioteki publicznej w Mokrsku i Domu Kultury w Ożarowie.
Obchodzimy dziś jeszcze jeden jubileusz. Nasz dom kultury jest już przedszkolakiem! 5 lat temu, 12 stycznia 2020 roku, podczas XII Gminnego Przeglądu Kolęd miało miejsce otwarcie nowej instytucji kultury. Niewątpliwie cieszy nas fakt, że nasz przedszkolak z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej, dojrzewa do nowych, coraz ciekawszych i poważniejszych inicjatyw, ma coraz większy bagaż doświadczeń i coraz cięższy plecak z wyposażeniem. Historię naszego domu kultury można obejrzeć na okolicznej wystawie zdjęć .
– powiedziała Natalia Zwierz Dyrektor Domu Kultury
W pierwszym dniu przeglądu zaprezentowały się:
Publiczne Przedszkole w Ożarowie, Publiczne Przedszkole w Mokrsku, Oliwia Struzik, Szkoła Podstawowa w Ożarowie, Zespół Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece, Zespół Szkoły i Przedszkola w Komornikach, Helena Bachorska i Julia Płóciennik, Szkoła Podstawowa w Mokrsku.
W drugim dniu przeglądu wystąpiły:
Orkiestra Dęta OSP Słupsko, Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy, „Jacy tacy- kapela i śpiewacy” z Ożarowa, Iza Trzewik i Lena Karbowiak, Iza Trzewik i Martyna Kubis, Zuzia Jarząbek i Blanka Matuszczyk, Agata Majtyka, Zespół „Dworzanki” z Mokrska, Środowiskowy Dom Samopomocy w Mokrsku, zespół „Retro –Dal” z Dalachowa, trio Julia Pamuła, Julia Smolnik, Hania Grulkowska, duet Antonina Straszak i Liliana Świtalska, Hanna Gmur, Lena Bałon, Chór Parafialny z Ożarowa, Zespół „Włościanie” z Chotowa, Julia Klatka i Kuba Klatka, Zespół wokalny „Little Shock” z Domu Kultury w Ożarowie, Jagoda Wojewódka (opiekunka Little Shock), Zespół „Prosna” z Praszki, Orkiestra Dęta z Ożarowa, Chór Parafialny z Dzietrzkowic, gość specjalny Kapela góralska „Beskidzkie Zbóje”.
Uroczystego zakończenia XV Gminnego Przeglądu Kolęd „Śpiewajcie i grajcie Mu…” dokonał gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski. Podsumowanie to jednocześnie zaproszenie do udziału w kolejnym przeglądzie.