Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Powiecie Wieluńskim odbyły się 11 listopada w Osjakowie. Organizatorami wydarzenia byli: Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś i Burmistrz Miasta i Gminy Osjaków Renata Kostrzycka.
Obchody rozpoczęły się 11 listopada o godzinie 11.30 zbiórką uczestników i pocztów sztandarowych przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Osjakowie. Stąd przemaszerowano do kościoła p.w. Świętego Kazimierza Królewicza, gdzie. o godzinie 12.00 odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny.
W homilii kaznodzieja przypomniał uczestnikom Eucharystii intencję, w jakiej wszyscy znaleźli się w kościele. Podstawowa intencja, mówił, to uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i oddanie hołdu wszystkim tym, którzy dla odzyskania niepodległości się przyczynili. To Oni, polscy patrioci, kierując się hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” o tę wolność walczyli na spotkaniach dyplomatycznych i na polach bitewnych. Sprawa wolności Ojczyzny, którą nazywali Matką, zawsze była dla nich na pierwszym miejscu. Była sprawą nadrzędną. Pamiętajmy, żeby także dla nas, współczesnych Polaków, Ojczyzna i jej rozwój nadal były sprawą nadrzędną.
Po zakończonej Mszy świętej wszyscy udali się pod Obelisk „Poległym za Ojczyznę 1939 – 1945” gdzie delegacje złożyły biało – czerwone wiązanki kwiatów. Wśród składających kwiaty byli także Kombatanci Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych.
Kolejna część obchodów miała miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie. Część oficjalną prowadziła Karolina Kempa i Magdalena Palusińska, które przywitały gości i uczestników. Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś, oraz Burmistrz Renata Kostrzycka podziękowali zebranym za obecność i wyrazili radość z możliwości wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia. Podczas uroczystości zaprezentowano okolicznościowy referat dotyczący roli wolności i znaczenia niepodległości, wygłoszony przez Karolinę Kempę, która podkreśliła jak istotne są te wartości dla narodu polskiego.
Uczniowie szkoły przygotowali spektakl patriotyczny pt. „Pełni wdzięczności za dar niepodległości”. Część artystyczną rozpoczęła pantomima, którą zaprezentowali starsi uczniowie, młodsi uczniowie wykonali walca a szkolny chór, wspólnie z Zespołem Pieśni Ludowej z Dębiny, wykonał tradycyjne pieśni patriotyczne. Całość widowiska dopełniały efekty specjalne i symboliczna dekoracja, która podkreśliła podniosły charakter wydarzenia.
Zakończeniem uroczystości był piknik historyczny, który odbył się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych. Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej zorganizowało rekonstrukcję wozu taborowego z 1918 roku, przypominając uczestnikom czasy walk o niepodległość. Można było na nim podziwiać historyczną dioramę oraz otrzymać okolicznościową kartę mobilizacyjną z wizerunkiem odrestaurowanego wozu, co stanowiło wyjątkową atrakcję dla zwiedzających.