Brydż jest grą nie tylko towarzyską, ale przede wszystkim sportową. Rywalizuje się pomiędzy sobą na płaszczyźnie logiki i intelektu, wymaga myślenia i współpracy z partnerem w fazie licytacji kontraktu, a następnie bezbłędnej jego realizacji podczas rozgrywki. Być może brzmi to nazbyt groźnie, nie mniej jednak sprawia wiele przyjemności, kiedy zajmujemy się tym wszystkim przy stoliku. W wielu domach kultywuje się tradycje brydżowe, grając ze znajomymi i przyjaciółmi tak zwane robry towarzyskie przy kawie bądź herbatce… W ostatnim czasie tradycje te jakby trochę zanikały, ze szkodą dla samego brydża, a najbardziej dla korzyści jakie ta wspaniała gra niesie ze sobą. Bardziej zaawansowaną formą brydża od robrowo – kółkowej jest brydż sportowy, którego zasady są podobne do brydża robrowego (licytacja i rozgrywka), ale wprowadzenie porównania osiągniętych rezultatów (wszyscy grają tymi samymi układami kart) w znacznym stopniu zwiększa emocje i pobudza do osiągnięcia jak najlepszego wyniku z rozdania. Suma tego wszystkiego daje później efekt przy podliczaniu wyników.
Brydża sportowego w Wieluniu zaczął upowszechniać ówczesny nauczyciel matematyki ZSZ nr 1 – Radosław Kluba – w latach siedemdziesiątych XX wieku i prowadził sekcję brydżową przez kilkanaście lat. Kiedy wyemigrował z Wielunia rolę tę przejął Ireneusz Kmiecik i na pewien okres Wiesław Dworniak. Przez ostatni okres funkcję tę sprawuje Janusz Kuśmierczyk, który organizuje cotygodniowe spotkania brydżowe w budynku administracji WSM na osiedlu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkania te odbywają się cyklicznie w każdą środę od godziny 1730 – na które to prowadzący wraz ze stałymi uczestnikami serdecznie zapraszają wszystkich chętnych chcących zająć się brydżem na sportowo.
W ostatnią środę, tj. 20.04.2016 odbył się piętnasty w tym roku turniej brydża sportowego, którego ostateczne wyniki są zamieszczone poniżej. Wyniki kolejnych turniejów będą się ukazywać cyklicznie po każdym zakończonym turnieju.
WYNIKI TURNIEJU BRYDŻA SPORTOWEGO Z DNIA 20 KWIETNIA BR.
- Stanisław Ciach – Janusz Kuśmierczyk 100 pkt. 59,52%
- Bogdan Lipczak – Włodzimierz Pocztowski 93 pkt. 55,36%
- Zbigniew Dyderski – Ireneusz Kmiecik 93 pkt. 55,36%
- Mirosław Bodnaruś – Stanisław Dyderski 84 pkt. 50,00%
- Janusz Bednarek – Wiesław Dworak 83 pkt. 49,40%
- Elżbieta Kalińska – Czesław Grądys 76 pkt. 45,24%
- Tadeusz Olejnik – Ireneusz Starczyk 73 pkt. 43,45%
- Danuta Uram – Jerzy Rabikowski 70 pkt. 41,67%