Uroczysta Suma odpustowa w intencji mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej

W uroczystość Wniebowzięcia NMP i  przypadającej w tym dniu Wigilii wspomnienia  św. Rocha, żyjącego w XIV wieku patrona chorych na choroby zakaźne, w kościele św. Barbary została odprawiona uroczysta Suma odpustowa w intencji mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej. Odprawił ją ks. Bogdan Blajer. On też wygłosił słowo Boże poświęcone Maryi Wniebowziętej i św. Rochowi.

Rozpoczynając homilię powiedział:  – Spotykamy się na Sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia Maryi i w Wigilię wspomnienia św. Rocha. Nietypowa to suma odpustowa, ale czynimy zadość tradycji wieluńskiej i uczcimy Maryję Wniebowziętą i  czczonego w tym miejscu od wieków św. Rocha. Zarówno Maryja jak i święty Roch każdego dnia pokazują nam drogę prowadzącą do  spotkania z Chrystusem .  Historie ich życia to dla nas wierzących dwa piękne wzory do naśladowania, dwa wzory bezgranicznego zaufania Bogu.

Maryja nigdy nie była obojętna na los drugiego człowieka, stąd Jej  pośpieszna wędrówka do krewnej Elżbiety,  którą opiekuje się przez trzy miesiące, stąd Jej pomoc nowożeńcom w Kanie…

Podobny w swoim działaniu był urodzony   we Francji święty Roch,  syn rządcy Montpellier. Po śmierci rodziców, w wieku 19 lat,  sprzedaje ich znaczny majątek, rozdaje  wszystko ubogim i wyrusza do  Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente trafia na epidemię dżumy. Tu w miejscowym szpitalu opiekuje się zarażonymi. W Rzymie spędza 3 lata, dokonując wielu cudownych uzdrowień.

W czasie powrotu do Francji  zaraził się dżumą w  Piacenzy. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się więc w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty  za włoskiego szpiega trafił  na kilka lat do więzienia, gdzie nierozpoznany zmarł 16 sierpnia 1327 roku. Pochowany  został w Wenecji w Church of San Rocco.

Dziś pytamy – czy święty Roch, patron chorych na choroby zakaźne,  człowiek XIV wieku, może być czczony w XXI wieku? Odpowiedź jest tylko jedna.  Jest to patron bardzo w  XXI wieku potrzebny. Wzywamy Go by chronił świat przed trapiącą go zarazą  narkomani, nienawiści, wojen, uśmiercania  nienarodzonych dzieci, hejtu, bezmyślnego niszczenia przyrody.

Dziś, w uroczystość Wniebowzięcia NMP i Wigilię wspomnienia św. Rocha prośmy Maryję i św. Rocha o pomoc w odbudowie prawdziwej relacji  człowieka z Bogiem – zakończył.

Uroczystą Sumę zakończyło poświęcenie ziół i kwiatów. Zioła i kwiaty są nierozłącznie związane  z życiem Maryi i  św. Rocha.