Uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego w Wieluniu

15 sierpnia, Wieluń celebrował uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego. Obydwie uroczystości świętowano  tradycyjnie w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed budynkiem starostwa, skąd przemaszerowali do kościoła św. Józefa, gdzie wzięli udział w liturgii Mszy Świętej . W liturgii uczestniczyły  poczty sztandarowe, przedstawiciele władz gminnych z terenu powiatu wieluńskiego, powiatowych, miejskich,  kombatanci , przedstawiciele służb mundurowych (strażacy, policjanci, leśnicy) oraz liczni czciciele Matki Bożej Zielnej. Modlono się w intencji żołnierzy, tych, którzy obecnie stoją na straży bezpieczeństwa Polski i tych, którzy oddali swoje życie w walkach o niepodległą i wolną Ojczyznę, zwłaszcza tych, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.  Liturgię zakończono poświęceniem  bukietów ziół i kwiatów.

Po Mszy Świętej  odbyło się uroczyste przejście pod Tablicę Józefa Piłsudskiego i Wielunian poległych w wojnie polsko – bolszewickiej, gdzie  wartę trzymali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Narodowe” i gdzie odbyła się druga, oficjalna część uroczystości.  Tu w okolicznościowych wystąpieniach, mówcy: Maciej Bryś, Starosta Wieluński, Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia, Przedstawiciel Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Pawła Rychlika (list od pana Posła na okoliczność święta), Roman Drosiński, Prezes Porozumienia Wieluń, przybliżyli historię  Bitwy Warszawskiej i jej znaczenie dla Polski i Europy.

Maciej Bryś, Starosta wieluński podziękował żołnierzom za ich służbę, codzienny trud oraz gotowość do obrony  kraju.  Powiedział m.in. – wasza ofiara i oddanie są fundamentem bezpieczeństwa Polski. Wyrażam głęboką wdzięczność kombatantom i weteranom, których doświadczenia i wspomnienia są dla nas cenną lekcją historii i patriotyzmu.

Paweł Okrasa , Burmistrz Wielunia przypomniał, że Bitwa Warszawska jest jedną z 18 bitew, które wpłynęły na losy świata, ta  z 15 sierpnia 1920 roku zatrzymała pochód bolszewików na zachód Europy. Przypomniał ponadto ważną  dla losów Polski i Europy Bitwę na Niemnem, z przełomu IX i X 1920 roku która zakończyła wojnę polsko- bolszewicką pokojem w Rydze w 1 921 roku

Oficjalne uroczystości pod tablicą Józefa Piłsudskiego zakończyły się złożeniem biało -czerwonych wiązanek  kwiatów i zapaleniem Zniczy Pamięci .

W  tym dniu, pełniący funkcję prezesa Koła Kombatantów w Wieluniu,  pan Włodzimierz Kamiński, przygotował miłą niespodziankę swoim podopiecznym. Dzięki  licznym sponsorom, zorganizował dla nich na ranczo w Małyszynie „Piknik Kombatanta”. Przygotowane stoły i dobra muzyka zachęciły nielicznych już członków Koła do wspomnień i rozmów oraz zabawy. Dopełnieniem stała się wspólna fotografia uczestników pikniku  i fotografia samych kombatantów z członkami Zarządu Koła. Fotografia stała się miłym upominkiem wręczonym każdemu kombatantowi na zakończenie spotkania.

Spotkanie  swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy, Jan Książek, Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Przemysław Wieczorek, Prezes Zarządu Okręgu związku Kombatantów  w  Sieradzu.

W trakcie spotkania Dyplomami Uznania uhonorowani zostali sponsorzy wspierający wieluńskich kombatantów. Szczególne wyróżnienie – odznakę  Za Zasługi dla Kombatantów” otrzymał Jan Książek, Dyrektor MZW.