3 maja w Wieluniu odbyły się uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja z 1791 roku była pierwszą w Europie, drugą w świecie. Jej uchwalenie było wielkim osiągnięciem, byłoby jeszcze większym gdyby jej ustalenia zostały wprowadzone w życie. Niestety, wszystko co służyło naprawie państwa, zostało zaprzepaszczone przez targowiczan i skończyło się drugim i trzecim rozbiorem Polski.
Obchody upamiętniające to ważne historyczne wydarzenie dla „ być albo nie być” szlacheckiej Rzeczpospolitej zostały zorganizowane przez gminę Wieluń, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Wieluński Dom Kultury.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pod Urzędem Miejskim i przemarszem do wieluńskiej kolegiaty, gdzie została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny. Celebrowali ją księża: ks. prałat Jacek Zieliński i ks. kanonik Andrzej Kornacki. Przypominając wydarzenia związane z genezą Konstytucji przypomniano, że w tym dniu Kościół w Polsce czci Maryję Królową Polski. Święto Maryi Królowej Polski ustanowił Ojciec Święty Benedykt XV w 1920 roku.
W homilii ks. Krzysztof przypomniał Śluby Lwowskie Jana Kazimierza z 1656 roku złożone przez króla Jana Kazimierza oraz Śluby Jasnogórskie złożone przez naród polski w 1956 roku . Pozostaje pytanie- czy wypełniliśmy wszystko co obiecywaliśmy Matce Bożej, naszej Królowej? Czy stoimy na straży życia od narodzin do naturalnej śmierci, czy dbamy o rodziny, czy uczciwie kochamy Boga i Ojczyznę, czy nie ranimy świadomie serca Matki i Królowej ?
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości , przy śpiewanej przez chór kolegiacki „Barce”, złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, skąd przemaszerowali na plac Kazimierza Wielkiego gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości poprowadzona przez p. Marka Gogolę, historyka z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Uroczystości rozpoczął hymn państwowy w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Kurów
Prowadzący podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja, przypomniał ludzi, którym na sercu leżała naprawa ustroju Rzeczpospolitej, także tych pochodzących z Ziemi Wieluńskiej. Wymienił tu: Podkomorzego Fryderyka Jakuba Psarskiego, Kasztelana Ludwika Karsznickiego, starostę Stanisława Męcińskiego, dziedzica Praszki Wojciecha Mączyńskiego, właściciela Czarnożył Aleksandra Brzostwoskiego oraz Stolnika Ostrzeszowskiego Hrabiego Ignacego Szembeka.
Wyrazem poparcia wieluńskiego społeczeństwa dla Konstytucji 3 Maja, mówił Marek Gogola, było jej zaprzysiężenie przez szlachtę przy udziale lokalnych władz, mieszczan, duchowieństwa i młodzieży szkolnej. Miało to miejsce 27 czerwca 1791 roku w wieluńskiej farze. Relacja z tego wydarzenia ukazała się w Gazecie Warszawskiej 6 lipca tego samego roku. Ponadto, o fakcie tym poinformowano samego króla, który na specjalnej audiencji przyjął delegację z Wielunia dając tym wyraz swej wdzięczności.
Podczas tej części uroczystości głos zabierali kolejno: burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, starosta wieluński Marek Kieler i przedstawiciel Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń Roman Drosiński.
Po przemówieniach złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i Polaków, którzy ponieśli śmierć w wojnie z bolszewikami.
Kwiaty złożyli kombatanci, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, władze miejskie i powiatowe, leśnicy, policjanci , Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń, harcerze, duchowieństwo.