Dzień 3 maja 2018 r. w Wieluniu to obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i święta Maryi Królowej Polski. W dniu tym w kościołach wieluńskich odprawiane były uroczyste Msze św. Jedna z Mszy św. w kolegiacie wieluńskiej to Msza św. dziękczynna, która zgromadziła czcicieli Maryi Królowej Polski i wszystkich, którym bliskie są sprawy Ojczyzny, obchodzącej w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Eucharystię poprzedził przegląd pieśni patriotycznej. Po Mszy św. radosne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przeniosły się pod Pomnik Jana Pawła II gdzie złożono wiązanki kwiatów, później na plac Kazimierza przed tablicę Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się uroczystości oficjalne w czasie, których przypomniane zostały wydarzenia związane z genezą Konstytucji 3 maja. Epilogiem trzeciomajowych uroczystości stał się Rowerowy Rajd Szlakiem Niepodległości mający na celu pogłębienie wiedzy o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz integrację środowisk społecznych Wielunia. Rajd Szlakiem Niepodległości rozpoczął się w kościele św. Józefa przy tablicy upamiętniającej Jana Łączkowskiego, wieluńskiego harcerza walczącego w obronie Lwowa. Potem był Pomnik Powstańców Styczniowych w Lasku Wieluńskim. Kolejne miejsca, do których dotarli uczestnicy rajdu to: cmentarz w Chotowie, kościół i cmentarz w Mokrsku, Mogiła Powstańców Styczniowych w Mokrsku, cmentarz w Ożarowie, Dąb Wolności w Ożarowie.
W Chotowie uczczono pamięć żołnierza 36 PP Legii Akademickiej z Warszawy poległego 2 IX 1939 r., w Mokrsku wspomniano powstańców styczniowych poległych 15 X 1863 r. pomiędzy Mokrskiem a Słupskiem, poległych w walkach za ojczyznę w latach 1919 -1921 i w czasie II wojny światowej przy pomniku obok kościoła odsłoniętym w 1995 r. w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości (3. wersja pomnika, pierwsza powstała w 1934 r., druga w 1988), w Ożarowie złożono kwiaty na mogile 4 żołnierzy 36 PP Legii Akademickiej z Warszawy poległych w walkach pod Ożarowem 1 IX 1939 r.. Ostatnim osobliwym miejscem pamięci narodowej na Szlaku Rajdu Niepodległości był Dąb Wolności rosnący w zachodniej części Ożarowa, wg lokalnych przekazów posadzony w listopadzie 1918 r., wg doniesień prasy lokalnej w 1917 r. z okazji 100. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, albo w 1920 na rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Rajd uświadomił uczestnikom, jak długa była droga Polski do niepodległości i, że tak naprawdę nie zakończyła się ona w 1918 roku, bo po krótkim okresie euforii i radości przyszła wojna z bolszewikami w latach 1919 – 1921, a w 1939 rozpoczęła się II wojna światowa, a po II wojnie światowej też trudno było mówić o niepodległości.
Zdjęcia – Ewa Misiak- Kocham Wieluń i Archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej