Międzyszkolny Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni” w dniu 27 marca br. świętował swój mały jubileusz – 10 lat działalności. Inicjatorem Przeglądu była Maria Wardęga, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, do dziś jego duch sprawczy. Przegląd odbywał się i odbywa w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury. Patronuje mu Starosta Andrzej Stępień, przychylne są również władze miasta, o czym świadczy gościnność Wieluńskiego Domu Kultury z dyrektor Elżbietą Kalińską. Ten swoisty maraton teatralny odwiedzili: Starosta Andrzej Stępień, Sekretarz Powiatu Andrzej Chowis, Kierownik Wydziału Kultury Sportu i Edukacji Zenon Kołodziej, dyrektorzy wieluńskich szkół, placówek oświatowych i kulturalnych. Występy wszystkich grup teatralnych przeplatały piosenki w wykonaniu wokalistów i wokalistek z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Muzycznie i akustycznie obsługiwał imprezę Dariusz Szymanek. W rolę konferansjera wcielił się Roman Błaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza.
Jako pierwszy i po raz pierwszy zaprezentował się na scenie Teatr Integracyjny z WDK –u. Przedstawił on dwie sztuki „Piraci” i „Dworzec Wieluń”, obydwie w reżyserii Marcina Kozłowskiego. Kolejna prezentacja to sztuka „Klamra” w wykonaniu uczniów z grupy teatralnej „Most” z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu (reż. Anna Mazur) i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie (reż. instruktor terapii zajęciowej Krystyna Pawlak). Trzecią prezentację przygotowała grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Młodzi aktorzy wystawili sztukę „Granice wyobraźni” napisaną i wyreżyserowaną przez nauczyciela języka polskiego Romana Błaszczyka. Tę część Przeglądu zakończył występ grupy teatralnej z II LO im. Janusza Korczaka. Artyści zaprezentowali sztukę „Ławka zagubionych” wg scenariusza i w reżyserii nauczycielki języka polskiego Doroty Eichstaedt.
W części II Przeglądu zaprezentowały się: grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 3 – sztuka „Mrok” w reżyserii Anny Gliniarz, grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 1 – sztuka „Och, Ryszard” (zainspirowana komedią Raya Cooneya „Mayday”) w reżyserii Kamili Trzeciak, zespół teatralny Międzyszkolnej Bursy – sztuka „Inni My” w reżyserii Leszka Charko.
Poza Przeglądem wystąpił zespół teatralny z Zespołu Szkół nr 1 z anglojęzyczną sztuką „Bed of Roses” autorstwa Magdaleny Pioruńskiej.
Zagrane sztuki, obrazy dotykających nas problemów, opowiedziane przez młodych aktorów różnymi językami i w różnych konwencjach nie pozostaną bez echa. Dlaczego? Odpowiedzią są słowa niemieckiego poety Novalisa; „Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą” – motto jubileuszowego Przeglądu „Mistrzowie wyobraźni”, a takiej refleksji dostarczyły zaprezentowane spektakle.