Na wydarzenie na temat cukrzycy, zdrowego serca oraz umysłu, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Wieluniu i pod patronatem Starosty Powiatu Wieluńskiego Marka Kielera, zaprosiła Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland.
Wraz z dyrektorem placówki Zbigniewem Wiśniewskim w tematykę spotkania wprowadziła wszystkich prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk. W trakcie wieluńskiego Klubu Pacjenta uczestnicy, głównie młodzież, wysłuchali prelekcji na temat istoty sportu w zdrowiu człowieka.
Wraz z pokazem multimedialnym kardiolog inwazyjny, triathlonista Tomasz Rosiak opowiedział o swoich doświadczeniach z zakresu zdrowego stylu życia podkreślając jednocześnie jak wielkim problemem w obecnym świecie jest to, że coraz młodsi ludzie chorują na choroby sercowo naczyniowe.
Choroby sercowo naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce i odpowiedzialne są za 37% wszystkich zgonów. O dziwo, dotyczy to bardziej kobiet niż mężczyzn. Na nadciśnienie tętnicze choruje co trzeci dorosły Polak.
Większość ludzi w Polsce ma zaburzenia lipidowe i większość niestety o tym nie wie. Nadwagę w Polsce ma 62% mężczyzn i 46% kobiet, ale również niestety dotyczy to dzieci i młodzieży. 18% dzieci ma nadwagę, a 3% otyłość.[…]
Zalecenia odnośnie aktywności fizycznej są niestety dosyć duże. Tak naprawdę jeżeli będziemy mówili o umiarkowanej aktywności fizycznej, to zaleca się 2,5 godziny tej aktywności tygodniowo.
– mówił podczas prelekcji kardiolog Tomasz Rosiak
Kardiolog Tomasz Rosiak przeanalizował, która z aktywności jest najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia oraz jak wielkie znaczenie, obok często wybieranego dla budowy sylwetki treningu siłowego, ma trening kardio.
Nadmierna masa mięśniowa jest obciążeniem dla serca, które musi odżywić i dostarczyć tlen, dostarczyć substancje odżywcze do każdej komórki. Nadmierna masa mięśniowa może powodować nadciśnienie tętnicze. Tomasz Rosiak omówił także składniki odżywcze wielu produktów spożywczych podkreślając także ich ukrytą kaloryczność .
O jednej z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jaką jest cukrzyca mówiła natomiast prezes Fundacji „Diabeciaki” – Barbara Kucharska. Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej, prowadząca do podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
Barbara Kucharska omówiła znaczenie diety w przebiegu cukrzycy oraz jak ważny jest monitoring poziomu glukozy we krwi, stosowanie leków a także prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez regularną aktywność fizyczną i kontrolę wagi. O wadze nauki i treningu pamięci dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu mówiła natomiast, podczas ostatniej prelekcji, edukatorka – Justyna Jakubów.
Justyna Jakubów omówiła praktyczne narzędzia do poprawy pamięci, koncentracji i umiejętności poznawczych w innowacyjnym podejściu do dbania o kondycję umysłową jakim jest projekt „Trening pamięci – 5 minut dla mózgu”. Uczestnicy wydarzenia poznali kilka, wartych wdrożenia u siebie, ćwiczeń pamięci.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu nie tylko otrzymała sporą dawkę wiedzy na temat dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne ale też chętnie zadawała pytania. W międzyczasie uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnej analizy składu masy ciała, zbadać poziom cukru we krwi oraz porozmawiać ze specjalistami ds. profilaktyki Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Spotkania – Kluby Pacjenta odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia. Współorganizatorem Klubu Pacjenta jest również Fundacja Diabeciaki a partnerem wieluńskiego wydarzenia było I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń