Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego”

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w partnerstwie z II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Korczaka w Wieluniu rozpoczęło realizację  projektu  edukacyjnego  „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Projekt koncentruje się wokół postaci Bohdana Pilarskiego – kuriera AK, kierownika programowego Filharmonii Narodowej, propagatora muzyki klasycznej, opozycjonisty w PRL, posła RP, wieloletniego mieszkańca Krupki w powiecie wieruszowskim.

Celem projektu jest  odpowiedź na pytanie czy Bohdan Pilarski był postacią pomnikową, czy zwykłym człowiekiem, którego wybory moralne i postawa patriotyczna sprawiły, że w oczach wielu może uchodzić za bohatera.

W ramach projektu uczniowie II LO ruszą śladami Bohdana Pilarskiego przez powiat wieluński i wieruszowski  by zebrać  wspomnienia o tej niezwykłej postaci.  W trakcie realizacji projektu uczniowie zostaną wyposażeni w instrumenty i wiedzę służącą do zbierania materiału. W tym celu wezmą udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych.  Poprzedzi je wizyta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie od czerwca do listopada 2023 jest prezentowana wystawa  poświęcona Bohdanowi Pilarskiemu. Młodzież będzie miała możliwość obcowania z dorobkiem intelektualnym Bohdana Pilarskiego poprzez lekturę jego dzienników, korespondencji m.in. z Czesławem Miłoszem, Zbigniewem Herbertem czy Witoldem Lutosławskim. Wybrane fakty z życia bohatera zaprezentowane zostaną na tle przełomowych wydarzeń w dziejach Polski, co podkreśli jego znaczenie w szerszej, ponadlokalnej historii.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu