1 go lipca odbyła się w Ożarowie k. Wielunia XV edycja Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Uroczystego otwarcia dokonali Zbigniew Dąbrowski, wójt Gminy Mokrsko i Renata Cieślak, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku, organizatora Sejmiku. Ożarów jest na mapie sejmikowej jedną z sześciu miejscowości gdzie takie Sejmiki się odbywają. Po każdym Sejmiku Rada Programowa typuje najlepszy spektakl do Ogólnopolskiego Sejmiku do Tarnogrodu, odbywającego się w październiku. W tym roku Ożarów gościł tylko trzy zespoły: Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki, Teatr Zza Boru/Zabór, Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej. Występy oceniało dwuosobowe jury w składzie: prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. Bożena Suchocka- Kozakiewicz z Akademii Teatralnej w Warszawie.
Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki zaprezentował widowisko „Kluczyk 2” wg tekstu i scenariusza Krzysztofa Kokota, w reżyserii Waldemara Bartkowskiego i Jacka Paca. Sztuka jest kontynuacją przygód dwóch posiwiałych panów, przyjaciół Kazika i Walusia, zabawnych seniorów z domu opieki, zmęczonych codziennością jesieni życia ( Kluczyk, widowisko sprzed 5 lat).
Odtwórcy głównych ról w Kluczyku – Waldemar Bartkowski i Jacek Pac zatęsknili za swoimi kreacjami i wskrzesili sympatyczny duet staruszków. Kluczyk 2 jest tak samo zabawny, prawdziwy i ciekawy, jak Kluczyk. Jest jednak bardziej refleksyjny, zmuszający do zastanowienia się nad tym, jakie wartości istotne są w życiu dla każdego z nas, czego szukamy, w jakim kierunku zmierzamy, jakie są nasze pragnienia.
Wykonawcami spektaklu byli:
Waldemar Bartkowski (Kaziu),
Jacek Pac (Waluś),
Maria Czerchlańska (Bożenka),
Anna Gędziorowska (Krysia),
Ewa Sulka (siostra Kamilka).
Teatr Zza Boru/Zabór przygotował poruszający spektakl na podstawie absurdalnej komedii „Lekcja” Eugene’a Ionesco w tłumaczeniu Jana Błońskiego. To, co działo się na scenie trzymało widzów w napięciu od początku do końca. I tak miało być, mówił reżyser Jan Andrzej Fręś. Z trudnym do zagrania tekstem wybornie poradziły sobie aktorki amatorskiego teatru z Zaboru: Lucyna Korczowska ( pani profesor), Weronika Dura (uczennica), Irena Karkosz (służąca Marysia), idealnie oddając ducha sztuki E. Ionesco, w której autor zawarł trochę erotyzmu, morderstwa oraz balansowania między drapieżnością i naiwnością…
Teatr Ludowy. Tradycja z Okleśnej /Alwernia przygotował rewelacyjne przedstawienie „Gwałtu, co się dzieje” A. Fredry w reżyserii Michała Hachlowskiego. Była to pełna humoru komedia ukazująca świat na opak. W małym miasteczku Osiek kobiety przejęły władzę, zmusiły mężczyzn do założenia sukienek i przejęcia kobiecych czynności. Świat postawiony na głowie wywoływał wśród widzów salwy śmiechu.
W spektaklu wystąpili:
Burmistrz Urszula: Joanna Kędzierska
Jej mąż Tobiasz: Tomasz Siemek
Barbara: Marta Ciembronowicz
Jej mąż Kasper: Mirosław Poręba
Kasia: Renata Wojcieszek
Agata: Zofia Sądecka
Jej mąż Błażej: Edward Górecki
Filip Grzegotka: Jakub Żurawek
Jan Doręba: Michał Duszyk
Makary: Piotr Szwed
Dyzma Bekiesz: Zbigniew Klatka
W scenach zbiorowych: Ryszard Baka, Zbigniew Burzyński, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Andrzej Romański
Światło i dźwięk – Józef Szymocha
Po zaprezentowaniu się zespołów obecne na Sejmiku panie prof. Katarzyna Smyk -Językoznawca, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Bożena Suchocka –Kozakiewicz –Reżyser teatralny, absolwentka dwóch Wydziałów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie: Aktorskiego i Reżyserii: Od 1993 r. wykładowca na Wydziałach: Aktorskim, Reżyserii i Wiedzy o Teatrze; dziekan Wydziału Aktorskiego (2002-2008), doktor habilitowany sztuk teatralnych, dokonały krótkiego podsumowania sejmiku. Omówienie poszczególnych widowisk odbyło się później, tuż po uroczystej kolacji.