Na pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa, od ponad pięciu stuleci, Polacy kultywują zwyczaj wystawiania Ciała Pańskiego w grobie.
Jest to jeden z nieodłącznych elementów obchodzenia Triduum Paschalnego w Kościele. Grób Pański przygotowuje się w Wielki Piątek. Najświętszy Sakrament, na zakończenie wieczornej liturgii, zostaje przeniesiony do miejsca, gdzie wierni będą mogli czuwać przy symbolicznym Grobie przypominającym ten w Jerozolimie, gdzie po śmierci złożono ciało Zbawiciela.
Ołtarz Wystawienia i Grób Pański. Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Wielki Czwartek początek wydarzeń Chrystusowej Paschy: wyzwolenie ludzi z niewoli grzechu, przejście od zła do dobra. Radość z ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazania miłości. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia, nazywanego kiedyś ciemnicą, odarcie ołtarza z obrusów (symbol odarcia z szat Jezusa podczas Jego Męki Krzyżowej.
Wielki Piątek, dzień Męki Pańskiej. Droga na Kalwarię, miejsce straceń. Nie ma w tym dniu Mszy Świętej. Apogeum to śmierć Jezusa na Krzyżu i złożenie Jego ciała w grobie. Symbolem przeniesionego do grobu ciała Chrystusa jest Biała Hostia w monstrancji…