W ramach projektu biblioteka powiatowa przygotowała liczne efektowne i konstruktywne warsztaty arteterapeutyczne z makramy przeprowadzone przez Izabelę Żak oraz warsztaty z puringu z wszechstronnie utalentowaną Zofią Szpikowską.
Biblioteka powiatowa pozyskała grant w wysokości 97 tys. 220 zł. z przeznaczeniem na szereg działań związanych z dostępnością. Głównym założeniem projektu jest zwiększenie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym biblioteki wszystkim użytkownikom, głównie osobom ze szczególnymi potrzebami w tym z niepełnosprawnościami.
W związku z tym warsztaty z makramy zostały przeprowadzone przez bibliotekę m. in. w dniu 8 marca w bibliotece, 14 marca w Szkole Podstawowej w Skrzynnie, 22 marca dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie, w ramach zajęć z puringu w dniu 14 marca odbyło się spotkanie z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Gromadzic i 27 marca dla grupy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu.
Biblioteka powiatowa podkreśla, że warsztaty wprowadzają uczestników w arteterapeutyczną metodę makramy, technikę manualną stosowaną od wieków i są okazją dla osób o różnych potrzebach i zdolnościach do spotkania się i nauczenia nowej umiejętności we wspierającym środowisku.
Dzięki serii warsztatów uczestnicy mogą odkrywać twórcze możliwości makramy i odkrywać, w jaki sposób można ją wykorzystać jako skuteczne narzędzie do wyrażania siebie i terapii sztuką.
Warsztaty z makramy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych rzemieślników, a także dla dzieci, które chcą poznać kreatywne możliwości makramy. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie, którzy także wzięli udział w zajęciach z panią Izabelą Żak.
Warsztaty z makramy to świetny sposób, aby nauczyć się wyplatać ozdoby ze sznurka unikalną techniką makramy. Uczestnicy mogli nauczyć się sztuki wiązania węzłów w piękne kreacje, jednocześnie korzystając z terapeutycznych właściwości makramy.
Eksplozja barw, mieszanina farb i dobra zabawa, czyli słowem: POURING! Dziś odbyły się przedostatnie już warsztaty z puringu z Zofią Szpikowską w których wzięła udział grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu.
Uczestnicy mieli okazję poznać trzy różne techniki nalewania, w tym swipe, ring pour i dutch pour. Mieli również możliwość zaprojektowania własnych prac przy użyciu tych metod i nabycia nowych umiejętności w wyjątkowej i wspierającej atmosferze.
Warsztaty zorganizowano w związku z przedsięwzięciem „Biblioteka nie wyklucza” realizowanym w ramach projektu „Kultura bez barier”.
– relacjonuje na swoim FB biblioteka powiatowa
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu wyjaśnia także, że puring to jedna z technik stosowanych w warsztatach arteterapii, podczas których uczestnicy tworzą piękne obrazy poprzez mieszanie kolorów i wylewanie ich na płótno. Metoda puringu to eksplozja kolorów, które można wykorzystać do stworzenia fantastycznych obrazów.
Dzięki pracy z tą techniką uczestnicy mogą odkrywać swoją kreatywność, jednocześnie ucząc się, jak używać różnych materiałów takich jak profesjonalne farby i inne narzędzia malarskie. W ramach cyklu zajęć arteterapeutycznych z puringu 20 marca biblioteka przygotowała także warsztaty z Zofią Szpikowską w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu, które można zobaczyć na FB biblioteki – tutaj.
Wszystkie te przedsięwzięcia Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu realizuje w związku z projektem „Biblioteka nie wyklucza” finansowanego ze środków PFRON w ramach programu „Kultura bez barier”.
źródło: PBP w Wieluniu,
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń