Na V Powiatową Konferencję Ekologiczną, która tradycyjnie odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka, zaprosiła Renata Tatara, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu i Marek Kieler, Starosta Wieluński.
W programie konferencji znalazły się, w I części, dwie prelekcje, rozstrzygnięcie konkursów i podsumowanie zrealizowanych projektów, w części II, uroczyste otwarcie i prezentacja funkcjonalności nowej pracowni ekologicznej „Bioprzestrzeń w Korczaku” współfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łodzi” oraz warsztaty biologiczne pod okiem nauczyciela biologii Aleksandry Mroczkowskiej -koordynatora merytorycznego zrealizowanego projektu.
Pierwsza z wygłoszonych prelekcji „Badania naukowe w testowaniu nowych substancji leczniczych i leków” wygłoszona online przez dr n.med. Wiolettę Rozpędek- Kamińską z Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w łodzi przyniosła wiadomości na temat długiej drogi prowadzącej do zarejestrowania leku począwszy od narodzin pomysłu do wdrożenia badań, badań przedklinicznych i ostatecznie klinicznych. Słuchacze poznali także zasady badań komórkowych In vitro i In vivo.
Prelekcja druga „Bioróżnorodność w gospodarce leśnej” wygłoszona przez Marię Poznerowicz, instruktora Technicznego do użytkowania lasu uświadomiła słuchaczom prawdę, że wraz z utratą bioróżnorodności przyrodniczej lasów nadejdzie największe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi, stąd konieczność dbania o zasoby leśne, które zapewniają równowagę przyrodniczą w świecie.
Po prelekcjach ogłoszono wyniki konkursów, konkursu fotograficznego „Znajdź przyrodę blisko siebie” i konkursu wiedzowego „Plants –Explorer”. W pierwszym konkursie nagrodzone zostały: Natalia Kalemba (I miejsce), Klaudia Kaczmarek (II miejsce), Katarzyna Błach (III miejsce). W II Konkursie nagrodzone osoby to: Karolina Strzała (I miejsce), Wiktoria Wąsala (II miejsce), Patrycja Leszczyk (III miejsce).
Po ogłoszeniu wyników konkursu Michalina Nowak dokonała podsumowania projektu uczniowskiego „Ekologiczna mapa Wielunia”. Projekt polegał na obserwacji kory drzew i rosnących na niej porostów. Do obserwacji obszar Wielunia podzielono na sektory, w których obserwowano różne typy porostów, prostych, dwuskładnikowych organizmów żyjących na korze, pozwalających określić stopień zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki za pomocą siedmiostopniowej skali porostowej w tym obszarze. Projekt zakończono stworzeniem mapy ekologicznej Wielunia.
Ostatnia część konferencji to warsztaty biologiczne prowadzone przez uczniów z klas biologiczno-chemicznych. Jako pierwszy zaprezentował się Piotr Białkowski, który swoim wykładem „Barwienie Grama, jako podstawowa metoda taksonomiczna stosowana w mikrobiologii” wprowadził słuchaczy w tajniki barwienia Grama wykorzystanym do badania bakterii.
Kolejnej prezentacji „Plazmoliza w komórkach Allium cepa I… dokonali Anna Wawrzyniak i Maciej Franelak, uczniowie realizujący biologię na poziomie rozszerzonym.
Ostatniej prezentacji „Cechy morfologiczne niektórych stawonogów” dokonały Weronika Lesiak i Aleksandra Jopek, uczennice realizujące biologię na poziomie rozszerzonym.
Jak informuje na swojej stronie internetowej II LO im. J. Korczaka w Wieluniu celem nowoczesnej i innowacyjnej nowo powstałej pracowni „Bio-Przestrzeń w II LO” jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat bioróżnorodności oraz wyzwolenie z nich postawy badawczej. Uczniowie, dzięki zastosowanym atrakcyjnym środkom dydaktycznym i nowym propozycjom realizacji podstawy programowej będą mieli szansę na konstruowanie własnego procesu badawczego poprzez samodzielną pracę doświadczalno-eksperytymentalną.