11 września, na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mierzycach w Gminie Wierzchlas, odbyły się Dożynki Powiatowe 2022. Odbyły się one po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Znów były występy artystyczne, zabawa, swojskie jadło i podziękowania dla wszystkich, którzy trudzili się o to by nikomu nie zabrakło chleba.
Mieszkańcy Mierzyc, ciesząc się z wyróżnienia, w niezwykle urokliwy sposób udekorowali swoją wieś barwnymi dekoracjami przedstawiającymi scenki nawiązujące nie tylko do samych dożynek ale też sytuacji panującej aktualnie w Polsce i na świecie. Wszystkie dekoracje tryskały wielkim humorem i kreatywnością. Goście przejeżdżający przez tę miejscowość zatrzymywali się , cieszyli się obrazkami i podziwiali zmysł artystyczny wykonawców. Co ciekawsze dekoracje uwieczniali na zdjęciach.
Dożynki w Mierzycach, czyli „Święto Chleba” to wydarzenie mające na celu poszanowanie tradycji wieluńskiej wsi, kultywację wiejskich obyczajów i świetnej zabawy przy dźwiękach tanecznej muzyki, których i tym razem nie zabrakło. Jak co roku z okazji Dożynek Powiatu Wieluńskiego przygotowano szereg atrakcji.
Dożynki rozpoczęły się zbiórką uczestników oraz Pocztów Sztandarowych przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzycach a następnie przemarszem orszaku dożynkowego na Mszę świętą do Kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie w intencji rolników sprawował ją ks. proboszcz Sebastian Wyrozumski.
Po Mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na boisko przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mierzycach gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Rozpoczął ją wspólnie odśpiewany Hymn Polski. Potem głos zabrali gospodarze dożynek: Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler oraz Wójt Gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.
Kolejną część, nazywaną obrzędową, rozpoczął występ kolorowo ubranych dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mierzycach a następnie popis Zespołu Obrzędowo-Śpiewaczego z Mierzyc. Zespół zaprezentował wiązankę tradycyjnych melodii dożynkowych. W tym czasie gospodarze dożynek częstowali wszystkich gości kawałkami pokrojonego chleba.
Po rozdzieleniu chleba i odśpiewaniu „Roty”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchlesie, odprowadzono Poczty Sztandarowe. Nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez poszczególne gminy powiatu wieluńskiego i sołectwa Gminy Wierzchlas.
Wieńce dożynkowe zaprezentowali:
- Powiat Wieluński (gospodarz) – wieniec przygotowało KGW w Mierzycach,
- Gmina Biała – Sołectwa Zabłocie i Rososz,
- Gmina Czarnożyły – KGW w Raczynie,
- Gmina Konopnica – Stowarzyszenie „Nasz Strobin”,
- Gmina Mokrsko – Stowarzyszenie KGW w Mokrsku,
- Gmina Osjaków – Zespoły Pieśni Ludowej z Gminy Osjaków,
- Gmina Ostrówek – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy”,
- Gmina Pątnów – Sołectwo Dzietrzniki,
- Gmina Skomlin – Sołtysi i Radni z Gminy Skomli,
- Sołectwo Krzeczów,
- Sołectwo Kamion,
- Sołectwo Toporów,
- Sołectwo Kraszkowice,
- Sołectwa Wierzchlas A i B,
- Sołectwo Łaszew,
- Sołectwo Łaszew Rządowy,
- Sołectwo Przywóz,
- Sołectwo Strugi,
- Sołectwo Jajczaki,
- Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie.
Po prezentacji wieńców dożynkowych słodkościami podziękowano dzieciom za przepiękny występ, wysłuchano okolicznościowych wystąpień Wiceministra Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza oraz Posła na Sejm RP Pawła Rychlika. Część artystyczną wydarzenia otworzyły konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. Na zakończenie zagrał Zespół Mejk i rozpoczęła się zabawa taneczna.
Zdjęcia: Ewa Misiak – Kocham Wieluń