18 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy Nasi wodzowie. – Szable imienne za zbiorów Pawła Komorowskiego. Uczestniczył w niej inżynier leśnik Paweł Komorowski z Ostrzeszowa, kolekcjoner, miłośnik historii wojskowości polskiej i erudyta w jednej osobie. Podczas wystawy można było na żywo oglądać mundury aspiranta Straży Granicznej, oficera 12. Pułku Ułanów Podolskich i 9. Pułku Ułanów Małopolskich. Prezentowali je Przemysław Bucki, Leszek Krzyżanowski i dyrektor MZW Jan Książek
Szabla to długa sieczna broń biała z jednosieczną, wygiętą głownią. Zbiory broni białej są pięknym symbolem burzliwej przeszłości naszego narodu i pomimo, że czas orężnej funkcji szabli dawno przeminął nadal towarzyszy nam jako broń ceremonialna i honorowa – mówił autor wystawy.
.Na wystawie wieluńskiej Paweł Komorowski zaprezentował 40 szabli paradnych, którymi oficerowie dodawali szyku na różnych uroczystościach i wojskowych paradach. W tradycji polskiej szable te ofiarowano osobom zasłużonym, szczególnie wojskowym jako wyraz wielkiego uznania Przywiezione do Wielunia eksponaty stanowią tylko część bogatej kolekcji, w której skład oprócz polskich szabel wchodzą szable angielskie, austriackie, francuskie, pruskie i rosyjskie z XVIII-XX wieku. Większość szabli z kolekcji Pawła Komorowskiego pochodzi z okresu od I do II wojny światowej i stanowi przykład typów i wzorów broni polskiej z tego okresu. Najstarsze szable w kolekcji Pawła Komorowskiego datowane są na rok 1795. Szabla nazywana królową polskiej broni, była orężem, ale też istotnym symbolicznym znakiem. W niej zapisywana była historia.
Wystawie wieluńskiej towarzyszą biogramy właścicieli, a wśród nich gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego, gen Józefa Hallera… Eksponowany jest także album pióra Pawła Komorowskiego Honor i Ojczyzna. Szable imienne II RP, który pokazuje 93 szable i pałasze adresowane do 91 właścicieli.
Wystawę możną oglądać do 2 XII 2022 roku