Z parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie

Dzień 19 października w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie to czas wspaniałych wydarzeń, którym patronował św. Jan Paweł II. Do parafii przybył ks. bp Andrzej Przybylski by dokonać uroczystej instalacji Jego relikwii w tutejszym kościele i by udzielić sakramentu bierzmowania młodym mieszkańcom Dąbrowy. Uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II poprzedziły: Różaniec (tajemnice Światła z rozważaniami parafianki Krystyny Skoczylas) z Litanią Loretańską, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wzruszające widowisko oparte na historii objawień fatimskich. Przekonująca gra dzieci, które zamieniły się w portugalskich pastuszków, i sugestywna postać Matki Bożej, Pięknej Pani, rozmawiającej z dziećmi o modlitwie różańcowej za grzeszników, powierzającej im trzy tajemnice, w tym o cierpieniu papieża – człowieka w bieli- wzruszyły wszystkich obecnych. Wrażenia dopełniła pieśń „ Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon”, na bazie, której rozgrywał się spektakl zakończony scenami spotkania Matki Bożej i papieża Jana Pawła II w Fatimie, kiedy ofiarował Jej kulę zamachowca i w niebie, gdzie z Jej rąk otrzymał laur świętości.

"Objawienia fatimskie"-1

„Objawienia fatimskie”-1

"Objawienia fatimskie"-2

„Objawienia fatimskie”-2

"Objawienia fatimskie"-3

„Objawienia fatimskie”-3

"Objawienia fatimskie"-4

„Objawienia fatimskie”-4

"Objawienia fatimskie"-5

„Objawienia fatimskie”-5

Po przedstawieniu wierni wyszli na plac przed kościołem, gdzie na ołtarzu polowym oczekiwał wystawiony relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II, dar jednej z rodzin parafii. W procesji, w której byli kapłani, kandydaci do bierzmowania, ks. biskup podszedł do ołtarza i wraz z wiernymi odmówił litanię do św. Jana Pawła II. Po błogosławieństwie, w uroczystej procesji, wniósł relikwie do kościoła, gdzie oczekiwał wcześniej przygotowany ołtarz wystawienia.

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II

Kolejna część uroczystości to Eucharystia z sakramentem bierzmowania. Sprawowali ją ks. biskup Andrzej Przybylski i ks. dziekan Mirosław Rapcia. Po przeczytanej Ewangelii, która idealnie dopasowała się do przeżywanych wydarzeń, każdy z uczestników mógł poczuć się św. Piotrem i tak jak On odpowiedzieć na pytanie Jezusa „Piotrze, czy ty Mnie kochasz?” Piotr odpowiedział: „Przecież Ty Panie wszystko wiesz, wiesz, że Cię miłuję” i usłyszał „Paś owce moje”. Podobne pytanie niewątpliwie usłyszał kard. Karol Wojtyła. Jego tak, to zgoda na 27 lat przewodniczenia Kościołowi w trudnym XX wieku i początkach wieku XXI.

Eucharystia

Eucharystia

Eucharystia w celebrze ks. bpa Andrzeja Przybylskiego

Eucharystia w celebrze ks. bpa Andrzeja Przybylskiego

W słowie skierowanym głównie do przyjmujących sakrament bierzmowania ks. bp posłużył się biografią św. Jana Pawła II.  Mówił o dylematach i rozterkach młodego Karola, o jego wyborach i dojrzewaniu do kapłaństwa, o codziennej modlitwie do Ducha Świętego, który w tych wyborach go umacniał. Bierzmowanie, sakrament, który dzisiaj przyjmiecie, mówił, to sakrament Ducha Świętego, sakrament kończący wasze chrześcijańskie dojrzewanie rozpoczęte chrztem świętym, komunią świętą. Dziś do Ojca i Syna dołączy Duch Święty. Obyście nigdy nie zmarnowali  Jego siedmiu darów, dodał.  O przyjętym sakramencie bierzmowania będą wam przypominać wydarzenia, które go poprzedziły, a mianowicie Różaniec święty odmawiany przez przedstawicieli 300 rodzin waszej parafii, wprowadzenie do kościoła relikwii św. Jana Pawła II, spektakl o objawieniach fatimskich i Msza św. z sakramentem bierzmowania, wieńcząca przeżywane uroczystości.