Rok 2017 z racji 150. rocznicy urodzin pierwszego Noblisty Polski Niepodległej, autora chłopskiej epopei ogłoszony został Rokiem Reymonta. W jego obchody włączyły się: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Pedagogiczna Biblioteka w Sieradzu Filia w Wieluniu oraz I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Biblioteka Powiatowa i Biblioteka Pedagogiczna ogłosiły konkurs plastyczny pod tytułem „Wieluńska ziemia obiecana – lokalny koloryt powiatu”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki 25 września w czasie spotkania poświęconego Autorowi Chłopów i Ziemi Obiecanej.
Finał konkursu i wręczenie nagród poprzedziły: przypomnienie biografii pisarza i jego związki z ziemią łódzką, film „Tam, gdzie pisał Reymont”, głośne czytanie pięciu wybranych fragmentów „Ziemi obiecanej”, połączone z wyświetlaniem obrazów starej Łodzi. Przed czytaniem zaprezentowano cytaty z listów Reymonta do przyjaciół i rodzeństwa dotyczących Łodzi mu znanej.
Wyniki konkursu plastycznego przedstawiła Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej. Przyznano dwie nagrody i trzy wyróżnienia. I Nagrodę w kategorii dorosłych otrzymał Krzysztof Goclik, wyróżnienie Paulina Polak, w kategorii młodzieżowej I Nagrodę otrzymała Aleksandra Mateusiak z I LO im. Tadeusza Kościuszki, wyróżnienia Maria Luboińska z Gimnazjum nr 1 i Zuzanna Grzesik z Gimnazjum nr 2. Nagrody zwycięzcom wręczył Krzysztof Owczarek – Przewodniczący Rady Powiatu w Wieluniu.
Kolejna część spotkania to głośne czytanie fragmentów „Chłopów” z obrazami czterech pór roku w tle, poprzedzone prezentacją powieści, ze szczególnym uwzględnieniem porządku przyrodniczego, obrzędowego, egzystencjalnego i powiązaniem wybranych fragmentów z tomu I (lektura szkolna) z przesłaniem „Ziemi obiecanej”.
Wybrane fragmenty z „Ziemi obiecanej” i z „Chłopów” wedle zamysłu Anny Gorzkowskiej – autorki scenariusza uroczystości „ Rok Reymonta w województwie łódzkim”, czytane przez uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki, przypomniały odwieczną prawdę, że pieniądze tak naprawdę szczęścia nie dają, a przykładem tego są: Karol Borowiecki, bohater „Ziemi obiecanej” i Jagna, bohaterka „Chłopów”.
Spotkanie zakończyło się prezentacją piosenki Wydali mnie za starego z płyty folkowej Tadeusza Nic Nie Rusza.