Pączki w kuchni polskiej przyrządzane na słodko pojawiły się w XVI wieku. Pierwotnie w Polsce pączki z ciasta nadziewanego słoniną spożywano przy zapustach a ich historia sięga nawet czasów starożytnego Rzymu, gdzie pączki spożywano podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego.
„Pączkowy zawrót głowy” w SOSW w Gromadzicach niezwykle kreatywna inicjatywa aby połączyć lekcję przedsiębiorczości z pozyskaniem funduszy na doposażenie szkolnej pracowni gospodarstwa domowego.
To był zwariowany czas, prawdziwy pączkowy zawrót głowy oraz świetna lekcja przedsiębiorczości. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wykazali się niezwykłą kreatywnością. Z ich inicjatywy narodził się pomysł, by upiec pączki dla społeczności szkolnej, a przy tym trochę zarobić.
Wspólnie upiekli około 300 pączków, które sprzedali na specjalnie przygotowanym stoisku w szkolnej stołówce. Pączki cieszyły się dużym powodzeniem i szybko znikały. Zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na doposażenie szkolnej pracowni gospodarstwa domowego.
– relacjonuje społeczność SOSW w Gromadzicach
Słodka odmiana pączka jest najprawdopodobniej zapożyczeniem z kuchni arabskiej. W jednym szczególnym dniu, tłustym czwartku, statystyczny Polak zjada około 2,5 pączka gdyż przyjęło się, że jeśli ktoś w tym dniu wcale nie zje pączka to nie będzie mu się wiodło.
tekst Ewa Misiak,
fot. SOSW w Gromadzicach