28 marca w Kościele katolickim wierni przeżywali Niedzielę Palmową, nazywaną też Niedzielą Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa obchodzona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy na święto Paschy rozpoczyna ostatni okres przygotowania duchowego do świąt Wielkiej Nocy. Jest to czas wyciszenia, skupienia i reflektowania męki Chrystusa. Sam zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej już w XI wieku.
Według obrzędów katolickich w Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła symbole odradzającego się życia czyli gałązki palmy, wierzby, bukszpanu bądź wiązanki żywych i suszonych roślin, będące symbolem liści palmowych (liście z palmy daktylowej), którymi tłum witał Jezusa w Jerozolimie. Stąd też palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego.
Na każdą zbliżającą się Niedzielę Palmową, począwszy od 2017 roku, druhny i druhowie z OSP Dąbrowa własnoręcznie przygotowują palmę wielkanocną. Tegoroczna, niezwykle okazała, osiągnęła 5,5 metra wysokości.’
Zwyczaj przygotowywania takich palm w Dąbrowie rozpoczął się wraz z przybyciem do parafii ks. Rafała Zawiszy. Druhowie z OSP Dąbrowa przygotowywali taką palmę po raz czwarty (wyjątkiem był rok 2020, kiedy z powodu obostrzeń sanitarnych konkurs palm się nie odbył).
W roku 2021 nie odbyła się tradycyjna procesja z palmami. Palmy zostały poświęcone przez ks. Rafała przed wejściem do kościoła i wprowadzone do jego wnętrza, gdzie pozostały aż do rozstrzygnięcia konkursu, za który parafianie są wdzięczni swojemu proboszczowi.
Druhowie z OSP Dąbrowa przygotowali także piękny wystrój świąteczny przed budynkiem remizy, który przyciąga wzrok wszystkich przechodzących obok mieszkańców.
Fot. Bronisław Mituła/honorowy prezes OSP Dąbrowa