W grudniu 2020 roku Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik oraz Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba poinformowali, że Oddział Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Sieradzkiej w Wieluniu otrzyma nowoczesny separator osocza.
Inicjatywa stworzenia punktu poboru osocza wyszła ze strony wicestarosty a szybka decyzja ministra Andrzeja Niedzielskiego, na wniosek interwencji poselskiej Pawła Rychlika, zaowocowała tym, że separator w Wieluniu działa już od 12 stycznia.
Z tej okazji nastąpiło oficjalne przekazanie separatora w obecności wszystkich zaangażowanych w jego pozyskanie osób oraz prasy. Na spotkaniu pojawiła się dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi Edyta Wcisło, Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik oraz Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba.
Podawanie chorym na COVID-19 osocza jest obecnie bardzo ważnym punktem w walce z chorobą. W osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, powodującego Covid-19, po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, niewspółmiernie do rozwoju zakażenia. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Teraz, bez konieczności dojazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi, to bezpieczne pobranie osocza od chętnych w Wieluniu zajmie nieco ponad pół godziny.
Jeżeli chodzi o podawanie osocza od ozdrowieńców pacjentom chorym na Covid-19, mamy informacje od lekarzy, którzy stosowali tę metodę, że rzeczywiście widzieli u pacjentów poprawę. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy to samo osocze, czy jednak działanie również innych leków i inne działania personelu medycznego.
Tutaj głównie, jeśli chodzi o podanie osocza od ozdrowieńców, decyduje lekarz, który opiekuje się pacjentem. Naszym zadaniem jako RCKiK w Łodzi jest zabezpieczenie dostępności tego osocza. Codziennie wpływa do nas od kilkunastu, i to jest bardzo rzadkie, do kilkudziesięciu, średnio około 30 zapotrzebowań z terenu województwa łódzkiego na osocze ozdrowieńców.
Dlatego pobieramy, magazynujemy i zapewniamy dostępność tego osocza i nadal ono jest podawane. Jeden ozdrowieniec oddaje 600 mililitrów osocza. Z tych 600 mililitrów robione są trzy dawki osocza od ozdrowieńca, które można podać aż trzem pacjentom, czyli jeden ozdrowieniec może uratować aż trzech pacjentów.
– informuje dyrektor RCKiK w Łodzi Edyta Wcisło
Osocze nie każdej wyleczonej osoby nadaje się do leczenia gdyż chodzi tutaj o ilość posiadanych przeciwciał. Dlatego każde pobranie osocza poprzedza odpowiednie badanie. Takie właśnie badanie przeszedł pierwszy dawca osocza w Wieluniu Karol Kaczmarek, który lekko przeszedł zakażenie i we wtorek, od samego rana, czekał na otwarcie punktu krwiodawstwa.
Kolejną osobą chcącą także podzielić się osoczem była Izabela Musiał, która przeszła ze wszystkimi objawami trwający trzy tygodnie covid-19. Obydwoje pierwszych dawców postanowiło pomóc innym i podzielić się cząstką siebie z ciężko chorymi.
Ja chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani dyrektor i panu posłowi za pomoc w pozyskaniu tego urządzenia. Na początku kiedy okazało się, że osocze jest takim wspaniałym lekiem i można je oddać tylko w Łodzi, próbowaliśmy zorganizować transport do Łodzi.
Pani dyrektor zgodziła się dla nas zarezerwować maszyny na konkretny dzień. Jednak był tutaj problem polegający na tym, że aby dojechać zorganizowanym przez nas busem do Łodzi, to ci ozdrowieńcy musieliby poświęcić na to praktycznie cały swój dzień.
Dlatego licząc też potencjał naszego powiatu wieluńskiego, powiatu pajęczańskiego i wieruszowskiego okazało się, że liczba ozdrowieńców jest praktycznie taka sama jak w Łodzi. Wtedy wykonałem telefon do pani dyrektor z pytaniem czy jeżeli uda nam się zorganizować separator to byłaby możliwość oddawania w Wieluniu osocza.
Pani dyrektor z entuzjazmem powiedziała, że tak więc wtedy kontakt do pana posła i zaczęliśmy rozmawiać jak ten separator pozyskać. Jak widać pan poseł zadziałał skutecznie.
– powiedział Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba
Wagę wydarzenia podkreślił i złożył podziękowania na ręce dyrektor RCKiK w Łodzi Edyty Wcisło oraz wszystkich krwiodawców również Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik. Poseł także zachęcał mieszkańców powiatu wieluńskiego do szczepień przeciwko koronawirusowi. Wykaz wszystkich punktów szczepień naszego powiatu można znaleźć na stronie – tutaj.
Chętni oddać osocze proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem tel. 43 842 79 49 lub tel. kom. 665 856 500 w celu umówienia indywidualnej wizyty. Godziny pracy Punktu Pobierania Krwi w Wieluniu są od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:35 (oprócz pierwszego piątku miesiąca). Zarejestrować można się od poniedziałku do piątku od godziny 7:10 do 9:30.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości oddawania krwi przed/po szczepieniu na COVID-19 RCKiK w Łodzi informuje że: 1. można oddawać krew przed planowanym szczepieniem, 2. po szczepieniu – można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 7 dniach od szczepienia niezależnie od tego, która to dawka, 3. w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu – można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 7 dniach od ustąpienia objawów (powyższe informacje dotyczą tylko szczepionki firmy Pfizer).
Więcej szczegółów na temat oddawania osocza zainteresowane osoby mogą się dowiedzieć na stronie twojakrew.pl – tutaj.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń