25 września Grą Miejską dla drużyn szkół średnich zainaugurowano Wieluński Szlak Roku 1920 realizowany w ramach zadania Młodzi aktywni 1920 – Młodzi pamiętają 2020. Gra rozpoczęła się na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. T. Kubiny w Wieluniu przy ulicy Śląskiej 23 (dawniej Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki). Zapoczątkowała ją inscenizacja pożegnania uczniów Gimnazjum Męskiego im. Tadeusza Kościuszki w VII 1920 roku, którzy ochotniczo odpowiedzieli na apel polskich władz i wraz ze swoim nauczycielem Józefem Sobińskim zaciągnęli się do polskiego wojska, aby bronić Ojczyzny przed Armią Czerwoną.
W organizację stanowisk Gry Miejskiej, oprócz Muzeum Ziemi Wieluńskiej, KLO im. Bp. Teodora Kubiny i Partnerów (wieluńscy harcerze, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej), zaangażowali się przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz grupa Walhalla – Inscenizacje historyczne z Wielkopolski.
W Grze udział wzięli uczniowie i nauczyciele wieluńskich szkół średnich: Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. Teodora Kubiny.
Gra składała się z siedmiu stanowisk. Uczestnicy odwiedzili wieluński zamek, dotarli do tablic pamiątkowych na pl. Kazimierza Wielkiego, zapalili znicze na grobach Józefa Kubalczyka i ks. Józefa Pruchnickiego, spoczywających na wieluńskim cmentarzu, zatrzymali się przy odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary i zakończyli grę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Zakończenie i podsumowanie gry odbyło się na placu Legionów, gdzie dyrektor MZW – Jan Książek podziękował uczestnikom oraz Partnerom zadania i wraz z Zastępcą Burmistrza Wielunia – Joanną Skotnicką – Fiuk oprócz pamiątkowych dyplomów wręczył zaangażowanym w grę publikacje traktujące o historii Wielunia. Uczestnicy wydarzenia skorzystali również z możliwości zapoznania się z prezentowaną w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawą Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918–1921.
Zdjęcia: Ewa Misiak _ Kocham Wieluń
W tym samym dniu odbył się Piknik Wiktoria 1920 z udziałem Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Grupy rekonstrukcyjnej „Walhalla” (inscenizacja historyczna), Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, 4. Wieluńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Watra” i 5. Wieluńskiego Szczepu Harcerskiego „Piątka”. Początek Pikniku to pokazy grup historycznych na plantach przed Muzeum.
Piknik poprzedził przemarsz Orkiestry Dętej Dzietrzkowice. Przechodząca przez ulice Podwale, Barycz Augustiańską i Narutowicza Orkiestra budziła entuzjazm wielunian.
W trakcie Pikniku wszyscy chętni mogli oglądać w Muzeum wystawę „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1921”.